Žena na šľachtickom dvore (18. 10. 2006)

Žena v Renesančnom kaštieli (18. 10. 2006)

Obradná sála Renesančného kaštieľa v Galante sa v podvečer 18. októbra 2006 naplnila prevažne ženským publikom. Dôvodom bola skutočnosť, že Galantská knižnica, ktorej zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj, pripravila pre čitateľov – čitateľky, ako aj pre širokú verejnosť odbornú prednášku z výsostne ženskou tematikou “Žena na šľachtickom dvore”.

Ako na týchto dvoroch žili ženy? Aké mali práva, vzdelanie, komu slúžili a kto slúžil im? To sú otázky, na ktoré archívy postupne dávajú odpovede. A práve na túto tému sa prítomným pokúsila odpovedať p. PhDr. Tünde Lengyelová CSc., pracovníčka Historického ústavu SAV v Bratislave.

Problematiku práva a spoločenského postavenia ženy v minulosti spracovala spoločne s kolektívom slovenských a zahraničných autorov v odbornej publikácii Ženy a právo.

Na základe zachovaných dokumentov p. Lengyelová prítomným predostrela obraz o ženách v dobách dávno minulých. Historici sa dlho správali k ženám odmietavo – nezaoberali sa nimi, nepokladali ich za dôležité, nezamýšľali sa nad ich úlohou v dejinách.

Štúdiom prameňov však bolo možné nahliadnuť do viacerých sfér života žien – od stratégie uzatvárania sobášov a tým upevnenia postavenia rodov, až po fenomén násilia páchaných na ženách. A práve táto, možno povedať, že aj v súčasnej dobe aktuálna téma, bola hlavným bodom prednášky historičky p. Lengyelovej.

Rad otázok, ktoré odzneli po prednáške a hlavne následná neformálna beseda, potvrdili, že téma prítomných zaujala. Z toho dôvodu Galantská knižnica uvažuje aj v budúcom období pokračovať v odborných prednáškach s historickou tematikou.

"Ďakujem za pozvanie, za príjemné prostredie a záujem - rada prídem aj nabudúce."

PhDr. Tünde Lengyelová, CSc.

Ut
Št
Pi

Anketa
Uvítali by ste viac podujatí týkajúcich sa kníh (besedy s autormi, čítania atď)?
áno
nie