PUTOVNÝ SÚBOR 1405 B

 

 

RIVERSOVÁ, Francine

Dieťa zmierenia: príbeh o odvážnej láske k životu (číta Beáta Drotárová) 865 min. americké romány

Keď sa mladá študentka Dynah vracia večer do internátu, v parku univerzitného areálu prežije otrasnú udalosť. Jej doterajší život, naplnený rodičovskou láskou a oddanosťou Bohu sa za niekoľko minút mení na hrôzu. Ako sa zachová mladá dievčina v ťažkej situácii, zmietaná medzi nátlakom okolia a rodiny na jednej strane a kresťanským presvedčením a jemným Božím hlasom na strane druhej, keď zistí, že čaká nechcené dieťa?

KOSINSKI, Jerzy

Pomaľované vtáča (číta Zbynek Džadoň) 569 min. americké romány

V jeseni roku 1939 rodičia v stredovýchodnej Európe pošlú svojho šesťročného syna na vidiek, ay ho uchránili pred hrôzami vojny. Ďaleko od civilizácie sa nevinné chlapča postupne stretáva s nepochopiteľnou zaostalosťou, poverčivosťou, zlobou, najobludnejšími formami násilia a prejavmi sexuálnych úchyliek. Naivný chlapec uvažuje, kde sa berie násilie, načo je dobré a ako sa mu vyhnúť.

MARTIN, Charles

Keď svrčky plačú (číta Peter Pilz) 900 min.

Bývalý špičkový kardiochirurg Jonathan Reese Mitchel pár rokov po smrti milovanej ženy stretne na ulici sedemročnú Annie, ktorá predáva citrónovú limonádu a doma chová svrčky, aby si zarobila na operáciu srdca. Dievčatko trpí rovnakou diagnózou ako jeho žena a zachrániť by ho mohli len ruky mimoriadne nadaného lekára. Annin stav sa rapídne zhoršuje a Reese vie, že ak jej chce pomôcť, musí opustiť bezpečnú ulitu a čeliť bolestnej minulosti.

 

YANAGIHARA, Hanya

Malý život (číta Lukáš Šepták) 2010 min. americké romány

Príbeh štyroch kamarátov z vysokej školy, ktorých priateľstvo pokračuje, keď sa ich cesty stretnú v New Yorku, nasledujú roky hľadania samých seba, svojej orientácie, roky neistoty, roky ctižiadostivosti, roky úspechu, slávy a klamstiev. Malý život je príbeh o láske a jej obetavosti, krutosti a neschopnosti bojovať s osudom. V tomto pozorohudnom románe sú majstrovsky vykreslené podoby priateľstva a lásky.

 

KING, Stephen

Temná veža VI : Susannina peseň (číta Michal Novák) 1065min.

Hrdinovia nášho ka-tet síce dokázali poraziť vlky z Cally, ale vzápätí ich postihne nová katastrofa. Telo Susannah ovládla démonka Mia a jej smrteľnú podobu chce zneužiť na vynosenie démonického dieťaťa. Roland a Edie sa rozhodnú využiť pomoc manniov, cestovateľov v čase, a vybrať s za Susannah. No skončia v East Stonehame, kde ich privíta Edieho starý nepriateľ gangster Balazar..

 

McDONALD, Christina

Noc, keď som spadla (číta Lucia Hrašková) 591min.

Aby nadránom vytrhne zo spánku telefonát, akého sa desí každý rodič: oznámia jej, že jej sedemnásťročná dcéra spadla z mosta. V nemocnici sa Abi dozvie, že Olivia pri páde utrpela nezvratné poškodenie mozgu a z kómy sa už nepreberie. Lekári zistili, že je tehotná a preto ju nemôžu odpojiť od prístrojov. Aby si všimne hrozivé podliatiny na dcériných zápästiach, preto si zaumieni, že zistí čo sa v túto noc skutočne stalo.

 

CAMBRONOVÁ, Kristy

Vrabce z Terezína (číta Beáta Drotárová) 705min.

Nádherný dojímavý príbeh z druhej svetovej vojny plný romantickej lásky, odvahy a obetavosti, ktorý je poprepletaný niťou súčasnosti. Dej sa odvíja v dvoch časových líniách. Prvá hovorí o rozvíjajúcom sa vzťahu Sery a Willa, ktorí prechádzajú rôznymi prekážkami v ich vzťahu. Druhá hovorí o Káji – židovskom dievčati, ktorá zažije bombardovanie na vlastnej koži a pobyt v koncentračnom tábore.

 

CONNELLY, Michael

Temný plameň (číta Lukáš Šepták) 685min.

Harry Bosch a detektívka LAPD Renée Ballardová opäť spoločne vyšetrujú jeden prípad, srdcovú záležitosť Boschovho policajného mentora. Po jeho pohrebe sa Harry dostane k vyšetrovaciemu spisu, ktorý si jeho mentor zobral z LAPD, keď pred dvatsiatimi rokmi odchádzal od polície. Je to nevyriešená vražda problematického mladíka. Odniesol si jeho učiteľ ten spis, aby aj na dôchodku pokračoval vo vyšetrovaní, alebo chcel skôr zabezpečiť, aby ho nikto nikdy nevyriešil?

 

HJORTH, Michael a ROSENFELDT, Hans

Vyššia spravodlivosť (číta Dušan Kubaň) 1040 min. švédske romány

Spolupráca policajného psychológa Sebastiana Bergmana s oddelením vrážd sa končí. Nie však nadlho. Bergmanova dcéra Vanja je zamestnaná ako kriminalistka a pustí s do vyšetrovania série znásilnení. Keď jednu z obetí nájdu mŕtvu, ukáže sa, že polícia nemá len do činenia so sériovým násilníkom, ale aj s vrahom. K prípadu povolajú Sebastiana. Indície naznačujú, že páchateľ si obete nevyberá náhodne. Čo ich však spája?

 

KLASSENOVÁ, Julie

Nevesta z Ivy Greenu : Kniha tretia (číta Beáta Drotárová) 930 min. americké romány

Mercy Groveová sa musela vzdať svojej dievčenskej školy. Premýšla o tom, že sa stane guvernantkou. Jej priateľka Jane Bellová zatiaľ čelí inému rozhodnutiu. Má sa vydať za Gabiela Lockea a vzdať sa hostinca? Má ďalšieho muža odsúdiť na bezdetné manželstvo? Ženy z Ivy Hillu sa tešia na jednu svadbu, ale čakajú ich mnohé prekvapenia a niektoré sny sa ešte môžu stať skutočnosťou.

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1233 C

 

 

BALOGH, Alexander

Ján Langoš. Strážca pamäti (číta Jozef Lapšanský) 270 min. – populárno-náučné publikácie.

Strážca pamäti je kniha o Jánovi Langošovi. Obraz o disidentovi, ministrovi vnútra ČSFR, zakladateľovi Ústavu pamäti národa, o priamom a zásadovom človeku s veľkým rozhľadom. Dopĺňajú ho spomienky, vyznania a úvahy ľudí, ktorí pri významnej postave slovenskej politiky stáli najbližšie – dcér, priateľov a kolegov.

 

De BERNIÉRES, Louis

Prach, čo padá zo snov (číta Peter Pilz) 1230 min. anglické romány

Sestry McCoshové vyrastajú počas krátkych šťastných rokov eduardovskej éry v priam idylickom vidieckom prostredí južne od Londýna. Pozemok ich rodičov z jednej strany susedí s Pendennisovcami, prisťahovalcami z amerického Baltimoru. Časy bezstarostného detstva však ukončí prvá svetová vojna, ktorá nemilosrdne zasiahne do ich životov.

 

KELLY, Mary L.

Náboj (číta Jitka Krišková) 722 min. americké romány

Štyridsaťročná profesorka francúzskej literatúry Caroline Cashionová začne mať bolesti v zápästí. Na lekárskom vyšetrení zistia, že ich príčinou je náboj, ktorá má v oblasti krčných stavcov. Caroline vôbec netuší, ako sa tam ocitol. Požiada rodičov o vysvetlenie, no s prekvapením zistí, že je adoptovaná a jej biologických rodičov v Atlante zastrelili, keď bola ešte dieťa. Aj ju vtedy postrelili, ale prežila. Páchateľa nikdy nechytili.

 

MORE, Thomas

Utópia (číta Alfréd Swan) 305 min. popolárno-náučné publikácie

Dielo Utópia pozostáva z dvoch kníh a záveru a autor naznačuje, ako ho treba chápať. Priznáva, že jeho úlohou bolo len podať istý pohľad na svet bez toho, aby sa s ním stotožnil. Zároveň používa iróniu, ktorá mu umožňuje zaujať stanovisko a pritom nezmeniť Rafaelovu výpoveď.

 

ZYGAR, Michail

Všetci mocní Kremľa (číta Igor Šabek) 1120 min. literatúra faktu

Autov knihe analyzuje otázky okolo Kremľa a Putina. Zygar sa veľa pýta a pýta sa hlavne mocných a najmocnejších. Z informácií z prvej ruky komponuje obraz premeny, ktorou počas „putinovskej“ éry prešla nielen ruská spoločnosť, ale aj samotný neobmedzený vládca Vladimir Vladimirovič Putin. Ako sa z niekdajšieho reformátora stal nepriateľ Západu a majster propagandy? A kam to celé smeruje?

 

THELEN, Marko

Krvavá karikatúra, Inšpirované skutočnými udalosťami (číta Igor Šabek) 870 min. slovenské detektívne romány

Mladá Slovenska sa stratila na Arabskom polostrove. Detektív sa púšťa po jej stopách a rozohráva tak hru o vlastný život. Zápasí s časom aj so zaslepeným fanatizmom islamistov. Podarí sa mu zistiť, čo sa Slovenske stalo?

 

HAMINGWAY, Ernest

Zelené pahorky africké (číta Alfréd Swan) 563 min. anglické romány

Záznamy z loveckej výpravy vo východnej Afrike, ktorá Hamingway podnikol od 8.decembra 1933 do 17.februára 1934. Cesta zaviedla autora z pláne Serengeti v Tanganike na úpätí Kilimandžára do Kene.

 

MACHÁČOVÁ, A. – DYDA, R.

Škandál v lepšej spoločnosti (číta Patrícia Jariabková) 396 min. slovenské romány

Je šťastné manželstvo naozaj len ilúzia? Anonymná správa od dôverného priateľa otriasla základmi nákladného, no harmonického života manželskej dvojice Izabely a Alberta Wofovcov. Podľa pisateľa má úspešný právnik a tvár novovzniknutej politickej strany milenku. Šokovaná Izabela si najme súkromného detektíva, aby potvrdil či vyvrátil anonymné tvrdenie. Netuší, že Albert má skutočne v pláne zmeniť nielen kariéru, ale po voľbách aj manželku.

 

SULLIVANOVÁ, Rosemery

Stalinova dcéra (číta Dora Kulová) 1235 min. biografické romány

Životopis Svetlany Allilujevovej, ženy odsúdenej žiť v tieni svojho otca, zlopovestného sovietskeho diktátora Josifa Stalina. O osemdesiatpäť rokov neskôr umrela ako Lana Petersová, osamelá a bez peňazí, vo vidieckej nemocnici amerického štátu Wisconsin.

 

VEDRAL, Honza

Miro Žbirka zblízka (číta Lukáš Šepták) 540 min. populárno-náučné publikácie

Publikácie približuje Mekyho rýchly štart aj nečakaný koniec v slávnej skupine Modus, predstavuje spoluprácu s Kamilom Peterajom či vzťah s Marikou Gombitovou a Lacom Lučeničom. Pripomína Mekyho víťazstvo na Bratislavskej lýre, zisk Zlatého slávika.

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1241 B

 

 

MINIER, Bernard

Tma(číta Igor Šabek) 1192 min. francúzske detektívne romány

Na Štedrý deň objaví Christine Stenmeyerová, rozhlasová moderátorka z Toulouse, vo svojej poštovej schránke list od ženy, ktorá v ňom oznamuje svoju samovraždu. Christine je presvedčená, že sa list dostal do jej schránky omylom. Chyba? Ale na druhý deň jej zavolá do rádia neznámy poslucháč, ktorý ju obviní z toho, že nič neurobila.

 

ZIBURA, Ladislav

40 dní pěšky do Jeruzaléma (číta Prevzaté) 557 min. české autobiografické príbehy

Ladislav Zibura si zbalil batoh a vydal sa po vlastných do Jeruzalema. Bez mapy a orientačného zmyslu prešiel 1400 kilometrov naprieč rozpálenou krajinou Turecka a Izraela. Jeho cesta je príbehom omylov a pozoruhodných stretnutí.

 

MAREC, Anton

Aj Spiš ronil svoje slzy (číta Igor Šabek) 485 min. slovenské príbehy

V románovej novele známy spisovateľ spracúva reálie zo spišských dejín, čriepky zo života Majtra Pavla z Levoče, Turzovcov, Zápoľských, Tököliovcov, Grossovcov, Ján Brokoffa a bratríckych nájazdov.

 

HJORTH, Michael & ROSENFELDT, Hans

Nemý svedok (číta Dušan Kubáň) 1157 min. švédske detektívne romány

Možno nie je vždy bezpečné mať krásny dom uprostred idylickej prírody ďaleko od ľudí, v akom bývala rodina Carlstenovcov. Jedného dňa im pri vchodových dverách zazvoní muž. V ruke má brokovnicu a v hlave jediný cieľ : všetkých zlikvidovať. Matku, otca aj dve malé deti. Ale prečo? Našiel sa iba jediný odtlačok topánky. Patrí však skutočne vrahovi?

 

MACHAČOVÁ, Adriana

Keď láska zabíja (číta Miriama Fedorková) 518 min. slovenské romány

Denisu Jungovú zasiahla manželova nevera ako prudká živelná pohroma. So slovami – keď si myslíš, že život bezo mňa bude lepší, tak to skús – vyhodí Ivana nekompromisne z ich luxusného bytu. Následky ich rozchodu však nepredvídala. Iba ona sama vie, že silu len predstierala.

 

NESBO, Jo

Smäd (číta Dušan Kubáň) 1333 min. nórske detektívne romány

V Osle nájdu mŕtve ženské telo vo vlastnom byte obete. Na krku má stopy po železnom chrupe a z tela vycicanú krv. Vyšetrovací tím vedie Katrine Brattová. Pribúdajú ďalšie obete, ale spája ich jedno: všetky ženy boli aktívne na internetovej zoznamke.

NIŽŇANSKÝ, Štefan

Dobrodruh Saša (číta Jozef Lapšanský) 720 min. biografické romány

Táto kniha prináša neuveriteľné príhody bratislavského dobrodruha, kráčajúceho sprvu ľahkovážne životom po úzkom mantineli, z ktorého mohol padnúť do peipasti kriminality, zločnu, zatratenia... Osobne sa poznal a stretával s mnohými vekslákmi, pašerákmi a viacerými bossmi bratislavského podsvetia.

VUJICIC, Nick

Život bez hraní. Išpirácia pre šialene dobrý život (číta Michal Novák) 704 min. biografické romány

Ako by vyzeral vás život, keby všetko bolo možné? Nick Vujicic sa narodil bez rúk a nôh, podarilo sa mu však prekonať svoje postihnutie a vedie nezávislý, bohatý, plnohodnotný a „šialene dobrý“ život. Je vzorom pre každého, kto hľadá skutočné šťastie.

 

WURM, Monika

Nesmieš ma milovať. Farby lásky 1. (číta Antónia Kurimský – Oľšavská) 844 min. slovenské romány

Prečítajte si pútavý príbeh konžskej otrokyne Ashanti a jej majiteľa Arthura a moderný príbeh zo súčasnosti medzi korunným princom zo Saudskej Arábie a belgickou gemologičkou Sandy de Vos.

 

WURM, Monika

Nesmieš ma milovať. Prekliaty tanzanit 2. (číta Antónia Kurimský – Oľšavská) 957 min. slovenské romány

Dej knihy nie je iba príbehom o láske, ale aj o neuveriteľnej túžbe človeka chcieť prežiť aj nemožné. Pripravte sa na silný dej, ktorého historická časť vám svojou krutosťou vyrazí dych, alebo sa tešte na okamihy nehy, ktoré vám poláskajú dušu.

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1413 B

 

 

VAN DER HOLLAND, Tina

Tajomstvo zlatého pokladu : záhadné vraždy obchodníkov v Košiciach 1682 (číta Ľudmila Swanová) 585 min. slovenské romány

Richtár Vida má plné ruky práce. V Košiciach deň za dňom dochádza k záhadným vraždám obchodníkov a miznú veľký čiastky peňazí v zlate. Aby toho nebolo málo, Thököly chystá útok na Košice. V zložitej situácii, keď v meste zavládne strach a vyostrujú sa aj náboženské rozpory medzi protestami a katolíkmi, pomáhajú richtárovi dolapiť vrahov nájsť ukradnuté zlato cisárski dôstojníci z košickej posádky. Podarí sa im to?

MITANA, Dušan

Nezvestný (číta Peter Lejko) 720 min. slovenské romány

Posledný román – autobiografia obľúbeného spisovateľa. Autentické svedectvo o procese premeny na pozadí prudkých spoločenských zmien. S biľagom, rebela, extrémistu a permanentného opozičníka, bilancuje svoj život. A každý čitateľ, kladúci otázky sa stáva zároveň jednou postavou príbehu.

SARVAŠOVÁ, Renata

Zelená karta (číta Ľudmila Swanová) 418 min. slovenské romány

Po 15 rokoch manželstva, keď sa rodina zadĺži pri podnikaní a príde takmer o všetko, hlava rodiny vymyslí neobyčajný plán. Kúpiť si manželstvo v Amerike a získať Zelenú kartu. Zachrániť rodinu a postaviť im raj na zemi. Zelená karta je identifikačná karty legálneho trvalého obyvateľa Spojených štátov, ktorý nemá americké občianstvo.

KALVO, Are

Antiturista (číta Michal Novák) 693 min. nórske romány

Are Kalvo nikdy nezahorel láskou k prírode. Až keď mu príroda ukradla prvých kamarátov. Ľudia, s ktorými kedysi vymetal krčmy zrazu chodili na túry, fotili si bežkárske stopy.. Jedného dňa si Kalvo všimol, že medzi priateľmi na sociálnych sieťach nemá jediného človeka, ktorý by sa neodfotil na horách. Prvýkrát sa teda vydal na túru, aby našiel stratených kamarátov a prišiel veci na koreň.

FRANTZ, Laura

Čipkárka (číta Beáta Drotárová) 892 min. americké romány

Laura Frantz verne zobrazila nie len samotné koloniálne obdobie, ale aj atmosféru, ktorá panovala vo Virgínii na prahu Vojny o nezávislosť. Lady Elisabeth „Liberty“ je dcérou britkého viceguvernéra Virgínskej kolónie. Okrem toho ju čaká výhodné manželstvo. Bratranec jej snúbenca Noble nosí v srdci povstalecký zápal. Tí, ktorí majú dočinenia s britskou šľachtou, sú podozriví zo špionáže a Liberty čoskoro zistí, že stojí pred strašnou voľbou. Zostane verná svojim anglickým koreňom, alebo sa pridá k Nobleovi a radikálnym revolucionárom?

 

VILIKOVSKÝ, Pavel

Letmý sneh (číta Peter Cibula) 285 min. slovenské novely

Autor nám podáva svoju definíciu lásky, či úvahu o duši. Kniha dáva čitateľovi priestor, aby pri jednotlivých úvahách spomalil, zamyslel sa a vytvoril si vlastný názor. Podľa hlavného hrdinu povaha neexistuje. On sám ju odmieta. Nechce byť predvídateľný. Chce byť jedinečný, čistým, nepopísaným listom. Meno o človeku veľa vypovedá. S každým menom sa spája nejaký človek, nejaká povaha. Práve príťažlivé úvahy autora pridávajú knihe na jedinečnosti.

 

KRAKAUER, Jon

Do riedkeho vzduchu : osobná správa o nešťastí na Mount Evereste (číta Dušan Kubaň) 767 min. literatúra faktu

Jon Krakauer bol vyslaný do Nepálu, aby sa zúčastnil a napísal o horskými vodcami vedenom výstupe na Mount Everest. Šiel naň ako jeden z ôsmich klientov expedície, vedenej známym vodcom Robom Hallom. 10. mája vystúpil na vrchol hory, ten vrchol však vyšiel veľmi draho. Z piatich tímových kolegov zahynuli štyria, vrátane Halla, v silnej búrke. Kým zostúpil do základného tábora, bolo deväť horolezcov z expedície mŕtvych a do konca mesiaca prišli o život traja ďalší.

 

FRANTIŠEK

O radosti : dôvody našej nádeje (číta Jozef Lapšanský) 510 min. príhovory

Veselosť je podľa pápeža Františka správna a je dobré tešiť sa, ale radosť je oveľa viac. Je to stav duše. Nespôsobuje ho priaznivá zhoda okolností, krátky okamih či prechodné profesionálne úspechy. Radosť je hlboký pocit, dar, ktorý zapĺňa vnútro človeka, životný rozmer. Získava sa zo dňa na deň a neopúšťa nás ani vtedy, keď prechádzame bolesťou. Radosť je znamením dôvery v seba a v život.

 

FITZEK, Sebastian

Pacient (číta Dušan Kubaň) 685 min. nemecké romány

Pred rokom zmizol malý Max Berkhoff. Iba únosca vie, čo sa s ním stalo. Ten je však hospitalizovaný na uzavretom psychiatrickom oddelení so zvýšenou ochranou a mlčí. Maxovmu otcovi zostáva jediná cesta, aby sa dozvedel pravdu. Sám sa stane pacientom na psychiatrii.

 

ŠRÁMKOVÁ, Hana

Smrteľne blízko (číta Eva Cibulová Ryšáková) 525 min. slovenské romány

Vincent Fiedler, milujúci manžel a oddaný policajt, spácha čin, ktorý dostane jeho slušnú rodinu a okraj spoločnosti. Po pätnástich rokoch všetko znova ožíva. Jeho dcéra Eva sa vracia späť, a chce zistiť pravdu. Čo sa vlastne stalo v ten osudný deň? Aká je pravda o smrti jej otca a zmiznutí matky? Čo skrývajú susedia? Krvavý nápis Hľadajte pravdu na stene v izbe zla sa stane mementom pre Evu, ktorá sa nezastaví, kým nezistí čo sa vtedy skutočne stalo.

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1185 B

 

 

ALEXIJEVIČ, Svetlana

Vojna nemá ženskú tvár / číta Jana Dolanská / 785 min.

ruské romány – druhá svetová vojna

Hrôza vojny sa v dokumentárnej koláži Svetlany Alexijevič strieda s prekvapujúcou ľudskosťou a odkrýva tak celkom inú tvár vojny, tvár, ktorú by sme v kusých kapitolách učebníc dejepisu hľadali len márne.

 

DÁN, Dominik

Noc temných klamstiev / číta Igor Šabek / 669 min.

slovenské detektívne romány

V novom prípade, keď sa mocní tohto sveta rozhodnú zamiešať karty práve v piatok hodinu pred ukončením pracovnej doby. Všetci detektívi sa už vidia na zaslúženom odpočinku a plánujú si, ako strávia nadchádzajúci víkend s rodinami a milenkami. Ale ako vždy jeden mieni a druhý mení. Vražda je vražda, a ak sú do nej zapletení vysokopostavení ľudia z tých najvyšších miest a zavraždená je prominentná prostitútka, víkendové radovánky musia ísť bokom a začína sa vyšetrovanie.


HJORT, Michael a ROSENFELDT, Hans

Učeň / číta Dušan Kubáň / 1322 min.

švédske detektívne romány

Policajný psychológ Sebastian Bergman sa dozvie, že má dospelú dcéru. Po prvý raz, odkedy mu cunami vzalo manželku Lily a dcéru Sabine, cíti, že by mohol získať spriaznenú dušu. Trápi ho len jediné – má jej prezradiť, že je jej biologický otec, alebo si to radšej nechá pre seba? 

HNÍZDIL, Jan

Ako sa nestať pacientom / číta Pavol Pivko / 480 min.

populárno – náučné publikácie – zdravie a choroba

Knižný výber z článkov a úvah MUDr. Jana Hnízdila možno vrelo odporučiť všetkým, ktorí si vážia zdravie vlastné i zdravie spoločnosti a sú ochotní preň niečo urobiť. Môžu si byť istí, že ich čítanie nielen poučí, ale aj povzbudí a pobaví...

 

JONASSON, Jonas

Zabijak Anders a jeho priatelia (a sem tam nejaký nepriateľ)/ číta Michal Novák / 645 min.

švédske romány

Zabijak Anders je typická jonassonovská bizarná postavička, podobne ako storočný starček a múdra analfabetka. Ich príbehy pobavia aj rozosmejú, ale do literatúry vstúpili najmä preto, aby sme hlbšie vnímali svet, ktorý nás obklopuje, a robili ho lepším.

 

KLASSENOVÁ, Julie

Učiteľova dcéra/ číta Beáta Drotárová / 943 min.

anglické romány

Emma Smallwoodová chce pomôcť svojmu otcovi, súkromnému učiteľovi, vyriešiť finančné ťažkosti, preto s ním odchádza do sídla baroneta Gilesa Westona a jeho štyroch synov. Pár dní po ich príchode sa začnú diať divné veci: kto je tou záhadnou osobou, ktorú Emma počuje hrať v noci na klavíri, hoci je hudobný salón prázdny? A kto sa vkráda do jej izby a necháva za sebou zvláštne odkazy?

 

KOLLÁR, Jozef

55 minút medzi životom a smrťou/ číta Jozef Lapšanský / 322 min.

emigranti - totalitné režimy

Dvojnásobný majster ČSSR v cyklistike Robert Hutyra sa v roku 1983 rozhodol s rodinou opustiť republiku. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, no po odmietnutí spolupráce s Štb, pociťoval zo strany vládnucej triedy šikanu a navyše v socialistickom zriadení, kde všetko patrilo všetkým a nikto nebol za nič zodpovedný, nemohol rozvinúť svoj podnikateľský talent. Na cestu za železnú oponu si vybral teplovzdušný balón. Veľké dobrodružstvo sa odohralo v noci zo 6. na 7. september.

 

NELSON, Jandy

Dám ti aj slnko/ číta Katarína Turčanová / 866 min.

americké romány pre mládež

Dvojčatá Jude a Noe znamenajú jeden pre druhého všetko. Keď majú trinásť, Jude príde na to, že je krásna a Noe, že je gej. Noe miluje okrem sestry už len kreslenie a robí všetko pre to, aby sa dostal na prestížnu umeleckú školu. Jude zamestnávajú viac chlapci. O tri roky je všetko inak. Na školu snov sa dostala Jude, ale je z nej utiahnutá sivá myška, čo sa skrýva za svoje obrazy. Z Noema sa stal pártyboy a lámač babských sŕdc. A ich mama je mŕtva. Dvojčatá spolu ledva prehovoria a ani jeden vlastne nevie prečo. Neuvedomujú si, že každý z nich tvorí len polovicu príbehu, a keby si k sebe našli cestu, dokázali by poskladať svoj svet dokopy, získali by druhú šancu na šťastný život..

 

PRONSKÁ, Jana

Čierna vdova/ číta Ľudmila Swanová / 641 min.

slovenské romány

Adriana Mariášiová pochovala už troch manželov, ktorých jej nanútil vlastný otec. Medzi ľuďmi má nelichotivú povesť čiernej vdovy, ktorej v pätách kráča smrť. Keď sa jej otec dostciána si chce zachrániť nielen majetok, ale aj postavenie. Lucián pred rokmi opustil domov a bojoval ako rytier v službách kráľa. Strohá správa, že spolu s vdovou vyženil aj hrad Brzotín, ho prinúti vrátiť sa, ibaže nie preto, aby naplnil manželstvo uzavreté v zastúpení...


SZABO, Magda

Dvere/ číta Jana Dolanská / 588 min.

maďarské romány

Príbeh dvoch osamelých žien, ktoré sú vytrhnuté zo svojich svetov rozličnými okolnosťami, sa odohráva v polovici dvadsiateho storočia v Maďarsku, poznačenom následkami vojny. Autorka odhaľuje mimoriadne zložitý vzťah medzi zámožnou začínajúcou...


 

PUTOVNÝ SÚBOR 1209 C

 

GAVALDA, Anna

Lepší život( dva príbehy) / číta Jana Dolanská / 348 min.

francúzske romány

Svetoznáma súčasná francúzska autorka Anna Gavalda vyniká pozorovateľským aj rozprávačským talentom. Dôkazom je aj román Život v lepšom, ktorý vtipným spôsobom dôrazne upozorňuje na problémy súčasnosti.

 

 

JEŽOVIČOVÁ, Kristína

Červená jej pristane / číta Kristína Prekopová / 546 min.

slovenské romány

Svet sa potkol na povrchnosti a zlomil si pritom členok už dávno. Napriek tomu, že kríval, Zem sa točila ďalej. Škaredé zranenie sa pri rýchlom pokroku nemalo šancu zrásť do pôvodného stavu a ľudia ho jednoducho nevládali zrehabilitovať...

 

 

KELEOVÁ – VASILKOVÁ, Tatiana

Si ako slnko / číta Kristína Prekopová / 378 min.

slovenské romány

Tento príbeh nie je o mne a o mojom ockovi, a zároveň aj trochu je. No predovšetkým je to príbeh všetkých dcér, ktoré tragicky prišli o svojich otcov a nevedeli sa s tým vyrovnať, zmieriť, prijať smrť milovaného človeka. Je smutný, pretože som ho – po dlhšej prestávke – písala ako prvý po tom, čo ocko od nás odišiel. Vpísala som doň svoj žiaľ, smútok, bolesť. Súčasne však ide o príbeh plný zvratov, prekvapení... a lásky.

 

KLAY, Phil

Návrat z misie / číta Michal Novák / 737 min.

americké vojnové príbehy

Román zavedie čitateľa do prvých línií vojenských konfliktov v Iraku a Afganistane a taktiež nazerá na situáciu vojakov, ktorí sa z bojov vrátili domov. Kniha je popretkávaná témami brutality a viery, viny a strachu, bezmocnosti a hrdinstva a boja o prežitie.

 

MICHELSOVÁ, Elizabeth

Zaľúbený lord / číta Silvia Donová / 567 min.

americké ľúbostné príbehy

Ďalšia očarujúca regentská romanca od autorky románu Milovať vojvodu. Sue Greenová túži byť aspoň raz v živote rovnako obletovaná ako jej krásna sestra, a tak sa vyberie na maškarný bál zamaskovaná za Suzannu – svoje odvážne a zmyselné druhé ja. Skvelá zábava sa však skončí, keď sa dostane do kolízie s lordom Holdenom Ellisom, najžiadanejším slobodným mužom v Londýne.

 

PRONSKÁ, Jana

Janičiarova žena / číta Jana Dolanská / 506 min.

slovenské ľúbostné romány

Pútavá historická romnca. Keď sa rytier Richard Fabricius Salmo vracia do pevnosti Litava, túži iba po tom, aby obnovil panstvo svojho otca. Vôbec neráta s tým, že ho očarí miestna dievčina, z ktorej sa vykľuje dcéra grófa Pálfiho. 

 

MANKELL, Henning

Biela levica / číta Dušan Kubáň / 1135 min.

švédske detektívne romány

Komisár Kurt Wallander vyšetroval smrť maklérky, ktorá bola na prvý pohľad šťastne vydatá, mala dve deti a patrila k metodistom. Ukázalo sa však, že ju brutálne zavraždili. Na mieste činu našli odrezaný, sčernený prst. Len čo Wallander odhalil spojenie medzi vraždou a konšpiráciou v Južnej Afrike, preľakol sa, lebo zrazu držal v rukách osudy tisícok ľudí...

 

BYSTRIČANOVÁ, Silvia

A vráť sa po slabších / číta Michal Novák / 325 min.

slovenské romány

Dve generácie a jedna túžba. Mať rád. Aké je to, keď človek pociťuje zodpovednosť za niečo, čo nespôsobil?

 

HAMAROVÁ, Darina

Slzy anjela / číta Michal Novák / 713 min.

slovenské romány

V jeden septembrový deň z ničoho nič zjavila uprostred Giuovej izby, a spustila tým nepredvídateľný tok udalostí, ktoré ako divoká riava nezadržateľne strhli Giua so sebou. Giu stojí pred ďalšou výzvou. Má pomôcť nájsť stratené dievča.

 

SHEFF, David

Všetko čo chceme povedať. Posledný veľký rozhovor s Johnom Lennonom a Yoko Ono / číta Igor Šabek / 978 min.

slovenské romány

Cez svoje nefalšované reakcie a autorove opisy situácií, v ktorých rozhovor postupne vznikal, tak dostáva čitateľ jedinečný a komplexný pohľad do života Johna Lennona tesne pred jeho smrťou v decembri 1980.

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1353 B

 

 

CONNELLY, Michael

Čierny ľad / číta Lukáš Šepták / 760 min.

americké detektívne romány

Detektív Harry Bosch má na Vianoce službu, no k samovražde kolegu z protidrogovej brigády pošlú ľudí z úplne iného oddelenia. Moorovu samovraždu preberá elitné oddelenie lúpeží a vrážd v spolupráci s oddelením vnútornej kontroly, ktoré ho už nejaký čas vyšetrovalo kvôli anonymnému udaniu, že pomáha dílerom novej drogy zvanej „čierny ľad". 

 

BERNÁTOVÁ, Gabrielle

Šťastie prichádza v intervaloch / číta Dora Kulová / 755 min.

slovenské romány

Keď umrie manžel a žena sa stáva dedičstvom muža, tak zakorenená nenávisť prevyšuje únosnú mieru. Zrazu sa túžba po smrti stáva reálnym východiskom.
Láska, ktorá neprichádza z neba, ale sa rodí časom, môže byť bezpečnostným rizikom na oboch stranách barikády. Obaja však majú na výber. Buď budú spolupracovať alebo sa rozdelia a minulosť ich dobehne.

 

HUBA, Peter

Z božej vôle palatín / číta Gabriel Lukáč / 897 min.

slovenské historické romány

V tomoto románe autor vtiahne čitateľa do veľmi pohnutého diania konca 16. A začiatkov 17. Storočia, časov keď Turci boli pánmi veľkej časti krajiny. Životná cesta Juraja Turza bola zložitá. Možno konštatovať , že svojim konaním sa zaradil medzi najvýznamnejšie osobnostiv histórii Slovenska.

 

KHALAFOVÁ, Farida – HOFFMANNOVÁ, Andrea C.

Dievča, ktoré porazilo Islamský štát. Faridin príbeh / číta Lucia Hrašková / 418min.

autobiografické romány

Farida práve skončila predposlednú triedu strednej školy a teší sa na letné prázdniny. Lenže tento rok je všetko ináč. V auguste 2014 dedinu prepadli bojovníci Islamského štátu. Stúpenci teroristickej organizácie zhromaždili všetkých obyvateľov, mužov zabili, ženy odvliekli. Farida sa na dlhé mesiace stala otrokyňou – a pritom zažila nepredstaviteľné krutosti. Jedného dňa sa však odváži utiecť a postaví sa na čelo šesťčlennej skupinky dievčat.

 

KOZMON, František

Kukučka / číta Igor Šabek / 881 min.

slovenské detektívne romány

V Bratislave zavraždili ženu bohatého plastického chirurga. Jej muž je nezvestný a v honosnej vile pod Slavínom, kde objavili telo, zostali len dve adoptívne deti. Súrodenci svorne tvrdia, že nič nepočuli ani nevideli. Vyšetrovania sa ujíma kapitán Marek Wolf, ktorý postupne odkrýva rodinné tajomstvá vedúce k odhaleniu vraha. Keď sa však začne domnievať, že je na správnej stope, v prípade náhle začnú pribúdať obete…

 

 

KRNO, Svetozár

Od Atlantického oceánu po Egejské more / číta Igor Šabek / 575 min.

cestopisy

Cestopis zaznamenáva päť výprav v stredomorských krajinách. Prináša živé zážitky z putovania. Všíma si prírodné, historické a kultúrne súvislosti. Čitateľa sprevádza po sedemsto kilometrov pyrenejskom hrebeni, pamiatkami a horami Korziky, na ktorej štyritisíc rokov staré kamenné tváre vo Filitose boli objavené štvrťtisícročie potom, čo prvý Európan pristál na Veľkonočnom ostrove s obrovskými sochami Moai, Centrálnymi Apeninami, talianskymi Dolomitmi, rakúskymi Alpami, moravskými a slovenskými Karpatmi.

 

JURÍK, Ľuboš

Ja som niekto iný / číta prevzaté / 475 min.

slovenské detektívne romány

Po vojne sa reportér AZ vráti do obnovených Bratislavských novín AZ. Dostane dva anonymné list, podľa ktorých sa má v kaštieli stať vražda. Vzápätí ho starý gróf pozve na návštevu, aby svojou prítomnosťou zabránil vražde. Reportér sa ocitne v čudnom svete dožívajúcej šľachty, ale aj novej, dravej generácie. Nad kaštieľom sa znášajú tiene minulosti, každý môže byť obeťou i vrahom. Na scéne sa opäť zjaví súkromný detektív a jeho odhalenie je prekvapením pre všetkých...

 

LIŽIČIAR, Martin

Exorcista Elias Vella. Diabol sa nás bojí( v rozhovore s Martinom Ližičiarom) / číta Jozef Lapšanský/ 199 min.

populárno – náučné publikácie

Známy kňaz, člen rehole minoritov, rozpráva osobne a priamo o svojom životnom rozhodnutí a ceste, trápeniach aj radostiach. Zároveň predkladá užitočné rady o modlitbe, manželskom spolužití, o boji s pokušeniami a diablom. Jeho mnohoročné poznatky sú láskavé a skúsenosti vzácne. Pôsobia upokojujúco na ubolené duše a srdcia.

 

POPLUHÁR, Peter

Kde všade som (ne)zomrel / číta Michal Novák / 593 min.

autobiografické poviedky

Séria autobiografických tragikomických poviedok cynického hypochondra Petra Popluhára, ktorý sa na svojich cestách po Afrike, Ázii a Amerike dostáva do katastrofálnych situácií, stretáva protivných ľudí a bojuje s kadejakými pliagami vrátane extrémnych črevných infekcií či ťažkej malárie. Napriek tomu, že sa niekoľkokrát lúči so životom, príbehom nechýba nadhľad a humor.

 

HERMANOVÁ, Sarah

Vedeli ste? Otázky a odpovede, ktoré vás zaskočia / číta Kristína Prekopová/ 412 min.

populárno – náučné publikácie

Či už sa snažíte urobiť dojem na svojich priateľov, alebo si jednoducho chcete rozšíriť svoje vedomosti, kniha Vedeli ste? je pre vás ako stvorená. Prekypuje zrnkami múdrosti, ktoré podporia vaše mozgové bunky, je v nej množstvo príbehov, ktoré prekvapia a potešia aj tých najhorlivejších fanúšikov podrobných informácií.

 

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1381 B

 

 

GREGORY, Philippa

Katarína Aragónska: večná princezná / číta Beáta Drotárová / 1145 min.

anglické romány

Katarínu Aragonskú ako trojročnú zasnúbia s princom Arthurom, synom a dedičom anglického kráľa Henricha VII., a na španielskom dvore ju vychovávajú ako princeznú z Walesu. Keď vyrastie, má vládnuť v ďalekej vlhkej a chladnej krajine. V novom domove ju budúci svokor privíta urážlivo a jej budúci manžel Arthur je vlastne ešte chlapec. V novom prostredí sa cíti ako cudzinka. Pomaly sa však prispôsobuje a život s Arthurom je čoraz znesiteľnejší. No osud pre ňu napísal celkom iný príbeh.

 

 

ROSLING, Hans, ROSLING, Ola, ROSLINGOVÁ RONNLUNDOVÁ,Anna

Faktomluva: deset dúvodú proč se mýlíme v pohledu na svet – a proč jsou veci lepší než vypadají / číta prevzaté / 525 min.

populárno – náučné publikácie

Je inšpirujúca pútavá kniha obsahujúca množstvo dojemných a napínavých príbehov zo života autora. Môžete si byť istí že vás bude nielen inšpirovať, ale aj baviť. Autor opisuje desať dôvodov, nevedomých inštinktov, ktoré majú vplyv na naše názory týkajúce sa okolitého sveta.

 

ŠLOSER, Peter

Mafiánska poprava? / číta Michal Novák / 993 min.

slovenské romány

Dej nás zavedie do fiktívnej pohraničnej dediny Híd, kde sa odohráva príbeh, ktorý vychádza z reálnych udalostí. Oveľa významnejšie veci s dosahom aj na vyšetrovanie vraždy sa však odohrávajú v hlavnom meste, kde biele goliere rozhodujú o tom, či do správnych kresiel zasadnú správni šéfovia, ktorí pôjdu vrahom po krku, zatiaľ čo iní sa stretávajú s mafiánmi na pumpách a berú od nich hotovosť.

 

HYKISCH, Anton

Spomeň si na cára / číta Gabriel Lukáč / 874 min.

slovenské romány

V románe Spomeň si na cára sledujeme rušné osudy protikladnej dvojice bulharského cára, potomka Coburgovcov, ktorý patril medzi najkurióznejšie postavy európskych panovníckych rodov, bol uznávaným prírodovedcom i zberateľom a na Slovensku vlastnil rozsiahle majetky i lesné revíry, a jeho horehronského pobočníka. Prežívame s nimi chvíle úspechov i osobných tragédií, prenikáme do hriešnych zákutí panovníckeho dvora v čase pred prvou svetovou vojnou i počas nej.

 

GREGORY, Philippa

Dedičstvo Boleynovcov / číta Beáta Drotárová / 1128 min.

anglické romány

Píše sa rok 1539 a kráľ Henrich VIII. sa znova žení. Tentoraz sa jeho manželkou stane Anna z Cleves, ktorú si vybral podľa portrétu. V manželstve im to od začiatku škrípe a z Anny sa stáva iba šachovnicová figúrka v manželovom boji proti rímskokatolíckej cirkvi. Nová kráľovná cíti, že sa okolo nej zviera pasca. V kráľovstve čoraz tyranskejšieho Henricha VIII. vládne neistota a intrigy. Karty miešajú Annine dvorné dámy Jane Boleynová a Katarína Howardová. V hre sú osudy troch žien a dve skončia na popravisku.

 

VALÁBIK, Boris, SZUCS, Marián

Volali ma bitkár / číta Zbynek Džadoň / 535 min.

autobiografia

Bývalý slovenský hokejový reprezentant a hráč NHL, dnes populárny a rešpektovaný televízny komentátor Boris Valábik je povestný svojou otvorenosťou, presnými postrehmi a kritickými názormi. Rovnaký je aj vo svojej autobiografii, ktorú napísal s popredným športovým novinárom Marošom Szücsom. Rozpráva o svojich začiatkoch, životných aj hokejových bitkách, nezabúda na súkromie – ženy, peniaze či policajnú školu, a ponúka svoje názory na slovenský aj svetový hokej.

 

BARIČÁK, Pavel „Hirax“

Rusko: zbožňované aj zatracované / číta Jpzef Lapšanský / 610 min.

cestopisy

Autor v knihe píšem o krajine, ľuďoch, ktorých som stretol, nie o politike. Pripadá mi to, ako keby nejaký cudzinec začal vrcholne nadávať na Slovensko počas Mečiarizmu, lebo by si všímal iba vtedajšie naše politické smerovanie krajiny a nie krásy našej zeme a dobrých ľudí, ktorých by počas cesty našou krajinou určite stretol. Skláňam klobúk dolu pred každým, kto koná, skúša, dotýka sa a tak získava svoje reálne skúsenosti a neinterpretuje iba zážitky a pravdy druhých. Tak som sa aj ja vybral do zbožňovaného, aj zatracovaného Ruska a šiel som sa ho dotknúť. Dokonalo ho spoznať totiž žiaden človek sveta nikdy nezmôže.

 

KOZMON, František

Vlk / číta Dušan Kubaň / 913 min.

slovenské romány

Marek Wolf sa opäť ocitá v Kanade, hoci to po náhlom odchode spred roka a pol nikdy nemal v pláne. Jeho názor zmenil vrah, ktorý mu poslal fotku z miesta činu s odkazom: Chceš poznať pravdu o svojom otcovi? Musíš sa vrátiť do Montrealu.
Montrealskému podsvetiu kedysi vládol mafián Anthony Rizzo. Tie časy sú dávno preč, Rizzo je za mrežami a jeho posluhovači sa rozpŕchli. Po rokoch sa na povrch dostávajú staré hriechy a na vrahovom zozname pribúdajú obete. Vraždy spolu zdanlivo nesúvisia, no Marek odhaľuje, že všetky obete pracovali pre starého mafiána. Čo má s tým všetkým spoločné jeho otec a aká je pravda, ktorú o ňom vie len vrah?

 

FOLLET, Ken

Piliere zeme/ číta Lukáš Šepták / 2970 min.

anglické romány

Ocitáme sa v stredovekom Anglicku, ktoré po smrti kráľa Henryho sužuje nielen občianska vojna, ale aj hladomor a rabovanie. Na Kingsbridgeskom priorstve a Shiringskom grófstve sa kruto podpíšu boje o následníctvo. Gróf zo Shiringu zomiera vo väzení, jeho majetku sa zmocňuje William z Hamleighu, ktorý sa neľudsky pomstí jeho deťom. Keď tieto nájdu útočište u priora Philipa v Kingsbridgei, nielen on, ale aj jeho snaha postaviť v Anglicku prvú gotickú katedrálu, sa stávajú terčom Williamovej nenávisti. Neštíti sa nijakej zrady, vraždy a neprávosti, len aby si posilnil svoju moc a získal väčšie bohatstvo.

 

ZAMARI, Michaela

Šéf môjho šéfa/ číta Antónia Kurimský Oľšanská / 525 min.

slovenské romány

Sympatická a ambiciózna Nela má za sebou pohnutú minulosť. Budúcnosť však vidí ružovo – má prácu, ktorá ju baví, šéfa, s ktorým si rozumie, a nezáväzného priateľa s výhodami. Jej pokojný život sa nečakane otrasie v základoch, keď do firmy Predictors, kde pracuje, vstúpi jeden z jej vrcholových manažérov, Tomas Leroy. Jeho prílišná náklonnosť k nej ju nielen desí ale okamžite v nej vyvolá množstvo otázok.Kto je v skutočnosti šéf jej šéfa a čo je pravým dôvodom jeho príchodu?

 

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1389 B

 

 

RIAPOŠ, Ján, BACIGÁLOVÁ, Eva

Mal som vždy šťastie 3: Profesorské šťastie / číta Jozef Lapšanský / 408 min.

rozhovory

Päť slovenských osobností hovorí nielen o svojej ceste k najvyššiemu akademickému titulu, spája ich predovšetkým odhodlanie, odvaha a pozitívna životná filozofia. O tom, čo vo svojich životoch považujú za šťastie, rozprávajú paralympijská športovkyňa Margita Prokeinová, zakladateľ Národného rehabilitačného centra v Kováčovej Myrón Malý, pedagogička sociálnej práce Alžbeta Mrázová, športový odborník Eugen Laczo a lekár Vladimír Krčméry. 

 

PILJAR, František

Dvojtvárnosť jednotvárnych/ číta Peter Lejko / 600 min.

slovenské romány

Na pozadí príbehu hlavného hrdinu sa okrývajú osudy, väzby a charaktery členov jeho rodiny, priateľov a známych rovnako spolupracovníkov pôsobiacich vo sférach siedmej veľmoci.

 

 

ZAMARI, Michaela

Šéfom môjmu šéfovi: pokračovanie príbehu Šéf môjho šéfa / číta Antónia Kurimský Oľšanská / 970 min.

slovenské romány

Sled posledných udalostí vrhol na Tomasa Leroya tieň naničhodníka. Tomas je však odhodlaný očistiť svoje meno, hoci Nela ho nechce ani vidieť. Nádejná fotografka je zmätená a tápe, komu a čomu môže skutočne veriť. Svoj záujem sústredí na kariéru a výlety, ktoré si s najlepším priateľom Nikom naplánovali. 

 

BÁN, Andrej

Trochu oheň, trochu voda: príbehy z Balkánu/ číta Peter Lejko / 630 min.

reportáže

Reportér Andrej Bán jazdí na Balkán už od roku 1993 ako reportér a fotograf, neskôr aj ako humanitárny pracovník. Nepridáva sa k žiadnej z bojujúcich strán v centre jeho záujmu vždy stoja obyčajní ľudia, ľudia trpiaci, ľudia manipulovateľní, ľudia, ktorým bolo ublížené. V Srbsku, v Bosne a Hercegovine, v Chorvátsku i v Kosove. Sú to však aj migranti, ktorí sa cez Balkán len pokúšajú prejsť na ceste za lepším životom, no viaznu v ňom ako v pohyblivých pieskoch. Balkán, jeho krajiny i dejiny sú fascinujúce. Niekedy sa nám zdajú celkom blízke, inokedy je mentálna priepasť prihlboká a nastáva nepochopenie.

 

KARABA, Pavol

Srdcom misionár: portrét saleziánskeho misionára J.D. Pravdu/ číta Jozef Lapšanský / 435min.

biografie

Prečítajte si rozprávanie o jeho životnej púti. Možno budete ohromení. Náš Daniel je dôkazom, že aj malý človek vie svojím životom napísať veľký príbeh. Jeho rozprávanie je fascinujúce, priame, poučné a pre nás v mnohom znepokojujúce. A jednako – podľa jeho vlastného vyznania – ide o život obyčajného veriaceho človeka.

 

SZCZYGIEL, Mariusz

Urob si raj/ číta Zbynek Džadoň / 454 min.

Poľské prózy

V knihe Urob si raj stvoril Mariusz Szczygieł voľné pokračovanie fenomenálnej a mimoriadne úspešnej knihy Gottland, ktorá vyšla v dvanástich jazykoch a v Česku pripravili už viac ako dvadsať dotlačí. Zatiaľ čo v predošlej knihe Szczygieł rozprával o dobe minulej, v knihe Urob si raj skúma najmä súčasné Česko.
Ponúka nám reportážne portréty známych Čechov a Češiek ako Halina Pawlowská, David Černý či Jan Saudek, a popri tom sa neustále vracia k otázke, ktorá je leitmotívom celej knihy – Ako je možné, že Česi neveria v Boha? A ako sa im bez neho žije?

 

RIAPOŠ, Ján, BACIGÁLOVÁ, Eva

Mal som vždy šťastie 2 / číta Jozef Lapšanský / 565 min.

rozhovory

Desať rozhovorov, desať originálnych príbehov, desať výnimočných ľudí. Zdanlivo ich nič nespája. Sú medzi nimi paralympijskí športovci Alena Kánová, Martin Barbierik, Tomáš Masaryk, Radovan Kaufman a Marián Kamien, horolezec na vozíčku Ladislav Bočkor, no aj spevák Robo Opatovský, legendárna krasokorčuliarska trénerka Hilda Múdra, novinárka Eva Bacigalová či bankár Imrich Béreš. A hoci sa v názve knihy hovorí o šťastí, nečakajte, že v nej objavíte tie jediné správne recepty. Sú v nej „len“ osudy ľudí, ktorí hodnotu šťastia spoznali vo chvíli, keď museli tvárou v tvár vzdorovať nešťastným náhodám, úrazu, zlým podmienkam či osobnej tragédii. Našli však cestu k harmónii života a aj k toľko spomínanému šťastiu. Skúste s ich pomocou objaviť vašu vlastnú.

 

SOKOL, Ondrej

Ako som vozil Nórov 2 / číta Erik Pankuch / 711min.

cestopisy

Pokračovanie úspešného debutu o patáliách s vozením Nórov v autobusoch. Tentokrát sa dozvieme, aké je to šoférovať ekologické hybridy v extrémnych severských podmienkach, aké sú výhody vozenia turistov na Nordkapp a prečo jazdiť MHD, hoci aj v Nórsku, nemusí byť až taká výhra.

 

RIVERSOVÁ, Francine

Vykúpená láska / číta Beáta Drotárová / 1130 min.

americké romány

Rok 1850, v Kalifornii sa práve začína zlatá horúčka. Muži predávajú svoju dušu za mešec zlata a ženy svoje telá za miestečko na spanie. Anjela nečaká od mužov nič iné ako zradu. Ako malé dievčatko ju po matkinej smrti predali za prostitútku. Teraz, po rokoch strávených v nevestincoch, ju pri živote drží len nenávisť namierená proti mužom, ktorí ju zneužívajú a zanechávajú v jej vnútri iba prázdnotu a smrť. Jestvuje láska, ktorá Anjelu ešte môže zachrániť? Dokáže jej srdce ešte uveriť takejto láske?

 

BRYNDZA, Robert

Chladnokrvne / číta Igor Šabek / 729 min.

anglické romány

Hoci to nie je prvýkrát, keď detektív šéfinšpektor Erika Fosterová čelí brutálnej vražde, kufor s rozrezaným telom mladého muža vyplavený na breh Temže ju šokuje. Pred dvoma týždňami bolo navyše nájdené v podobnom kufri telo mladej ženy. Je to len náhoda alebo sa Erika a jej tím budú musieť opäť postaviť sériovému vrahovi? A čo ďalšie prípady, ktoré sa stali v inom okrese a za iných okolností? Môžu sa aj u nich nájsť nejaké spoločné znaky s prípadom tiel v kufroch?

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1397 B

 

 

KING, Stephen

Temná veža lV: Čarodejník a sklo / číta Dušan Kubáň / 2169 min.

americké romány

Roland, Eddie, Susannah, Jake a jeho zvierací priateľ Rát sa vezú v psychopatickom vlaku. Ak si chcú zachrániť holý život, musia mu položiť hádanku, ktorú nedokáže vyriešiť.
Cesta sa sčasti tragicky končí v alternatívnej verzii Kansasu. Mesto Topeka je vyľudnené po vyčíňaní vražedného vírusu superchrípky a naši hrdinovia sa po diaľnici vyberú za svojím najbližším cieľom – skleneným palácom. Objavia záhadné thinny, miesto, kde sa stretávajú rôzne svety a reality. Usadia sa tu na noc a Roland sa po dlhom váhaní napokon odhodlá spoločníkom rozpovedať smutný príbeh svojej mladosti. 

 

JEWELLOVÁ, Lisa

Jednoducho zmizla / číta Katarína Turčanová / 662 min.

anglické romány

Tínedžerka Ellie sa vybrala do knižnice, no nedošla tam a odvtedy ju už nikto nevidel. Akoby po nej zľahla zem. Jej matka Laurel verí, že dcéra žije, ale kde ju má hľadať? Prejde desať rokov, traumou postihnutá rodina sa rozpadne a Laurel zostane so svojím žiaľom sama. Keď stretne sympatického Floyda, po dlhých rokoch opäť zažije šťastie. Ale je naozaj skutočné? Možno nájsť lásku vo veku päťdesiatpäť rokov? Prečo sa slávny spisovateľ zaľúbil práve do nej, do staršej neatraktívnej ženy? Keď sa Laurel prvý raz stretne s Floydovou dcérou Poppy, premkne ju zlá predtucha. 

 

BALOGHOVÁ, Mary

Vysnívaný manžel / číta Katarína Turčanová / 735min.

kanadské romány

Alexander zdedil nielen titul grófa, o ktorý nikdy nestál, ale aj spustnuté panské sídlo, ktoré si nemôže dovoliť. Nie je dosť bohatý, aby zabezpečil blahobyt všetkým, čo sú naňho odkázaní, a tak vie, že sa bude musieť oženiť s bohatou ženou. Ibaže prv než svoj plán uskutoční, pozve ho na čaj slečna Wren Heydenová a ohúri ho ponukou, aby sa s ňou oženil...

 

NAVRÁTIL, Martin

Okolo sveta 1: zážitky profesionálneho cestovateľa / číta Igor Šabek / 375min.

populárno – náučné publikácie

V tejto knihe vám autor ponúka kombináciu krajín, ktoré môžeme zaradiť do kategórie exotika, aj keď to nemusí byť nevyhnutne v tom klasickom, katalógovom ponímaní. Ešte také Japonsko či Indiu by sme tam zaradiť mohli, ale čo taký Afganistan a Pakistan, či jeho zážitky z legendárnej Transibírskej magistrály? Alebo dvojmesačná plavba historickou plachetnicou do Antarktídy, pre mnohých z nás neskutočné splavenie rieky Kongo, zimný prechod v extrémnych teplotných podmienkach cez Čukotku .

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Tieňová sestra 3. diel: Star / číta Katarína Turčanová / 735min.

írske romány

Po náhlej smrti milovaného otca – tajomného miliardára, ktorého jeho šesť dcér volalo tatko Slaný, sa jedna z nich, Star D'Aplièse, ocitne na životnej križovatke. Otec adoptoval svoje dcéry z rozličných kútov sveta. Každej z nich zanechal indíciu, podľa ktorej sa môžu dopátrať skutočného pôvodu, no Star – najzáhadnejšia zo sestier – sa zdráha vykročiť z bezpečia nerozlučného vzťahu so svojou sestrou CeCe. V zúfalstve sa rozhodne nasledovať prvú stopu, čo jej zanechal otec. Tá ju zavedie do londýnskeho antikvariátu a otvorí jej cestu do celkom iného sveta...

RIEBLING, Mark

Cirkev špiónov: pápežova tajná vojna proti Hitlerovi / číta Jozef Lapšanský / 831min.

literatúra faktu

Mlčanie Vatikánu o nacistických zločinoch je stále ostro diskutovanou témou. Historici obvinili pápeža Pia XII. zo spolupáchateľstva na holokauste a nazvali ho Hitlerovým pápežom...Ako to bolo naozaj? Mark Riebling podrobne preštudoval dostupné historické pramene a zostavil strhujúci príbeh, ktorý odhaľuje jedno z najpozoruhodnejších období v histórii pápežstva.

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Búrková sestra 2. diel: príbeh Ally / číta Beáta Drotárová / 1386min.

írske romány

Ally D´Applièse sa pripravuje na jedny z najnebezpečnejších jachtárskych pretekov, keď dostane správu, že náhle zomrel jej adoptívny otec. Ponáhľa sa do rodinného sídla na brehu Ženevského jazera, kde sa dozvie, že otec – záhadný miliardár zanechal každej dcére vzrušujúci kľúč k tajomstvu jej skutočnému pôvodu. Ally spočiatku vlastne ani netúži pátrať po svojom pôvode, pretože sa prvý raz v živote skutočne zaľúbila. Jej lásku k Theovi však poznačí tragická udalosť. Skôr zo smútku a zúfalstva sa rozhodne ísť po stopách svojich predkov, ktoré ju zavedú do Nórska. 

 

RILEYOVÁ, Lucinda

Sedem sestier: 1. diel: príbeh Mala / číta Beáta Drotárová / 1215min.

írske romány

Strhujúci úvodný román historicko-romantickej série o neuveriteľných osudoch nevlastných sestier Maie, Ally, Star, Cece, Tiggy, Electry a Merope, siedmych sestrách, vychádza z mytologického príbehu o Plejádach, ktoré Zeus v záujme ich bezpečia umiestnil na oblohu v podobe žiarivej hviezdokopy. Každý príbeh sa začína v nádhernom zámku na brehu Ženevského jazera, domove všetkých sestier. Zídu sa tam po správe o smrti milovaného otca, tajomného miliardára, ktorý ich adoptoval v útlom detstve z rozličných končín sveta a každej zanechal obálku s odkazom na ich minulosť a záhadný pôvod.

 

HABAJ, Michal

Objavné cesty staroveku / číta Igor Šabek / 698min.

dejiny staroveku

Objavné cesty staroveku prevádzajú dobrodružstvami Egypťanov, Feničanov, Grékov a Rimanov plaviacich sa či pochodujúcich oceánmi a púšťami, a na pozadí týchto ciest vykresľujú fascinujúci príbeh toho, ako sa starovekému človeku rozrastal svet pred očami, ako sa poznatky o Stredomorí postupne premenili na predstavu o zemskej pevnine tiahnucej sa od západnej Afriky až po Čínu.

 

 

FOLLET, Ken

Na veky vekov / číta Beáta Drotárová / 3300min.

anglické romány

Po dvesto rokoch, ktoré uplynuli od smrti grófa zo Shiringu, sa čitateľ znovu vracia do Kingsbridgea, z ktorého sa stalo prosperujúce a významné mesto. Sledujeme pohnuté osudy potomkov, ktorých pokrvná línia vedie priamo k Jackovi Builderovi, staviteľovi kingsbridgeskej katedrály. Na veky vekov je síce pokračovaním príbehu Pilierov zeme, ale samostatný dej sa odohráva za vlády Eduarda III. počas storočnej vojny, ktorá priniesla nekonečné roky neistoty a nestability, chorôb, hladu a chudoby.

 

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1297 C

 

 

DOSTOJEVSKIJ, Fiodor Michajlovič

Hráč, Večný manžel / číta Peter Lejko/ 780 min.

ruské romány

Mladý učiteľ z knihy Hráč sa zaľúbi do generálovej dcéry, zasiahnu ho vlastné aj cudzie dlhy a preto sa stane vášnivým, hráčom rulety, hazard ho opantáva viac ako láska k Poline. Aj druhá novela je psychologickou drámou s tragickou zápletkou – hlavný hrdina Velčaninov s povesťou sukničkára a záletníka je prenasledovaný Trusockým – mužom jednej z mileniek. O existencii milenca sa manžel dozvie po smrti ženy

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

Nepriznaná / číta Patrícia Jariabková/ 455 min.

slovenské romány

Mysteriózny príbeh o láske, ktorá porazila čas! Mladá spisovateľka a docentka prechádza životnou krízou. Uzatvára sa do seba, do svojho domu a do svojich kníh. 

 

HARRIS, Oliver

Temné srdce Londýna / číta Lukáš Šepták / 800min.

anglické detektívne romány

Ten prípad ho zaujme – nezvestný býval na The Bishops Avenue, jednej z najluxusnejších ulíc v meste. Belsey zacíti šancu na nový život, ale bude sa o ňu musieť pobiť.

 

HJORT, Michael a ROSENFELDT, Hans

Tí, ktorí zlyhali číta /Igor Šabek/ 937min.

švédske detektívne romány

Prvú obeť beštiálneho vraha objavili v opustenej budove školy. Známa televízna hviezda bola priviazaná k stoličke a obrátená tvárou k stene. Na krku mala štítok s nápisom „neprospel“ a v hlave otvor po strele z jatočnej pištole. 

 

KOPCSÁNYI, Katarína

Svetlo je za oponou. Sutočný príbeh nevidomej sochárky Marianny Machalovej – Jánošíkovej / číta Lucia Hrašková / 355 min.

biografické romány

 

MARTIN – LUGAND, Ágnes

Tá hudba mi stále znie v hlave / číta Lucia Hrašková / 554 min.

francúzske romány

Najnovší Yanisov megaprojekt však architekt odmietne a na scénu prichádza Tristan, klient, pre ktorého sa projekt realizuje. Zverí ho Yanisovi, avšak to, čo spočiatku vyzeralo ako splnený sen, sa postupne mení na nočnú moru. Dlhy, alkohol a pocit bezmocnosti Yanisa ničia, Vera trpí, ale Tristan je vždy nablízku...

 

MONNINGER, J.P.

Mapa, ktorá vedie k tebe / číta Miriama Fedorková / 645min.

anglické romány

Mladá Heather si už mapu svojho života nakreslila. Po vysokej chcela cestovať po Európe, v septembri by sa vrátila a začala sľubnú kariéru v newyorskej banke, vo svete, kde možno sotva niečo nechať na náhodu. Lenže potom nastúpi do nočného vlaku do Amsterdamu a zoznámi sa s vášnivým cestovateľom Jackom. Ten nezmení len smer jej cesty, ale aj života. 

 

MOYES, Jojo

Mapa, ktorá vedie k tebe / číta Miriama Fedorková / 645min.

anglické romány

Mladá Heather si už mapu svojho života nakreslila. Po vysokej chcela cestovať po Európe, v septembri by sa vrátila a začala sľubnú kariéru v newyorskej banke, vo svete, kde možno sotva niečo nechať na náhodu. Lenže potom nastúpi do nočného vlaku do Amsterdamu a zoznámi sa s vášnivým cestovateľom Jackom. Ten nezmení len smer jej cesty, ale aj života. Rozpráši Heatherin starostlivo pripravený cestovný plán a spolu putujú po stopách denníka Jackovho starého otca, ktorý prechádzal Európou po skončení druhej svetovej vojny. Jack ukazuje Heather miesta, ktoré by nenašla v žiadnom turistickom sprievodcovi, a chce, aby v potulkách pokračovali. Ona však má namierené do Spojených štátov a nahovára Jacka, aby sa k nej pridal. Jack odmieta prijať Heatherin návrh a dusí v sebe tajomstvo, ktoré otrasie Heatheriným svetom od základov.

 

NEUER, Václav

Krkavčí súd/ číta Igor Šabek/ 967 min.

slovenské detektívne romány

Krkavčí súd je prostý príbeh o zločine. Jeho protagonista hlavný inšpektor Ledecký sa v rámci vyšetrovania zamýšľa aj nad niektorými spoločenskými problémami, ktoré prináša súčasnosť. Na väčšinu otázok však – tak ako v živote – nenachádza odpoveď.
Autor vďaka dlhoročným skúsenostiam realisticky vykresľuje nielen atmosféru zločineckého podsvetia nášho hlavného mesta, ale aj prostredie policajných pracovísk. Ukazuje každodennú činnosť kriminalistov pri objasňovaní najzávažnejších zločinov. Necháva čitateľa nahliadnuť aj do ich súkromia a odhaľuje, ako sa dve stránky života vzájomne ovplyvňujú.

 

WELLS, Benedict

Na konci samoty/ číta Michal Novák/ 640 min.

nemecké romány

Julesovo bezstarostné detstvo tragicky naruší náhla strata rodičov, ktorí zahynuli pri autonehode. Predtým sebavedomý chlapec je odrazu introvertný a bojazlivý. Spolu so svojimi dvoma súrodencami odchádza do internátnej školy, kde sa každý z nich s traumou vyrovnáva po svojom. Jules zostáva uzavretý vo svojom vnútornom svete, kým si vedľa neho do lavice nesadne Alva, dievčina s červenými vlasmi a okuliarmi s kosteným rámom. Aj ona má svoje ťaživé tajomstvá... Ich neobyčajná náklonnosť hraničí s láskou, no na prahu dospelosti sa ich cesty rozdelia.

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1365 B

 

 

 

MILLEROVÁ, Madeline

Kirké / číta Kristína Medvecká - Heretíková/ 849 min.

grécka mytológia

Úchvatný príbeh vyžarujúci rovnakú mágiu ako kúzla obávanej čarodejnice z Odysey

 

AFSHAROVÁ, Tessa

Anjelský chlieb/ číta Beáta Drotárová/ 650 min.

biblické príbehy

Purpur. Významné odvetvie obchodu v Rímskej ríši, ktorému dominujú muži. Jedna žena sa však rozhodne uchopiť opraty úspechu a vydáva sa na neuveriteľnú cestu veľkej odvahy, pevnej vôle a skutočného priateľstva. A popritom zmení svet.

 

AFSHAROVÁ, Tessa

Krajina mlčania/ číta Beáta Drotárová/ 675 min.

americké romány

Jej maličký brat zomrel, lebo naňho nedala pozor, a na Eliannu doľahne ochromujúci pocit viny. Túži po odpustení, pokúša sa zaslúžiť si ho prácou v otcovej dielni, a keď na rodinu udrie ďalšie nešťastie, Elianna preberá na svoje plecia vedenie dielne aj starosť o matku a sestru. Vďaka nevšednému talentu dosiahne nevídaný úspech, no ďalšie pohromy nedajú na seba dlho čakať a jej svet sa rúca.

 

ANDERSON, Alison

Letný hosť / číta Dora Kulová/ 540min.

americké romány

V životopisnom románe Letný hosť, inšpirovanom skutočným priateľstvom medzi rodinami Čechovovcov a Lintvariovovcov, sa prepletajú osudy troch žien a jedného tajuplného denníka. Autorka majstrovským spôsobom oživuje dávno minulé časy, ukazuje nám silu umenia a lásky.
 

 

OLRINKOVÁ, Lucia

Plakať som si zakázala/ číta Kristína Medvecká - Heretíková/ 497 min.

slovenské romány

Krásna, sebavedomá, milujúca slobodu. Taká je Rosie, ktorá sa po rokoch v zahraničí vracia naspäť na Slovensko. Po niekoľkých kopancoch a pádoch sa zdá, že jej život nabral smer, ktorým sa chcela vždy uberať. Až do chvíle, kým nespozná Filipa…

 

ČERVENÁK, Juraj

Les prízrakov. Kapitán Stein a pavučina zločinov v dračom meste a zakliatych horách/ číta Igor Šabek/ 614 min.

slovenskédetektívne romány

Joachim Stein zimuje na hrade Strieborná skala. Pokojné Vianoce s rodinou však zatieni potýčka so zločineckým podsvetím v neďalekom meste Trutnov. Vzápätí kapitána poprosí o pomoc bohatá šľachtičná Beatrix Zilvárová, ktorej milovaný synovec a dedič Adam zmizol počas poľovačky. Kým Stein s verným pobočníkom Jarošom zisťujú, či šlo o únos a kto za ním stojí, priamo v uliciach Trutnova dôjde k brutálnej vražde váženého mešťana. Aby rozmotali záhady, ktoré sú možno prepojené, kapitán Stein a seržant Jaroš sa musia vybrať až do strašidelného lesa v Krkonošiach a bojovať tam o holý život. Navyše v Steinovi narastá obava, že by nebezpečenstvo mohlo hroziť aj jeho najbližším.

 

ZUSAK, Markus

Clayov most/ číta Michal Novák/ 1111 min.

austrálske spoločenské romány

Päť nedospelých bratov Dunbarovcov žije na predmestí austrálskeho mesta bez otca a matky, podľa vlastných pravidiel. Ich domov sa zmieta v chaose. Matka chlapcov, klaviristka, ktorá na otcov podnet emigrovala z komunistického Poľska, sa najprv prebíjala životom v rakúskom tábore, potom v Austrálii robila podradné práce, učila sa po anglicky a napokon sa vydala. Piatich synov vychovávala prísne, ale s láskou. Po jej smrti život bratov poznačí záhadné zmiznutie otca. Dávajú mu prezývku Vrah, lebo sa nazdávajú, že po jeho odchode v srdci každého z nich niečo zomrelo. Keď sa po čase otec z ničoho nič objaví, vyháňajú ho. Len jeden z bratov, Clay, pozná otcovo tajomstvo a aj jeho postihne osobná tragédia. Vyberie sa postaviť most cez dravú rieku, čím zároveň symbolicky stavia most medzi bratmi a otcom, ale aj medzi minulosťou a prítomnosťou.

 

GRASS, Günter

Plechový bubienok/ číta Peter Čižmár / 1742 min.

nemecké romány

Oskar Matzerath je čudák. Ako trojročný sa rozhodne, že už nebude rásť. Neúprosným sarkastickým pohľadom zdola pozoruje dianie vo svete. Jeho stálym spoločníkom je plechový bubienok. Oskar bubnovaním získava odstup, žiada splnenie svojich želaní, alarmuje. Rozpráva svoje príbehy od dvadsiatych rokov v Gdansku cez temné roky nacistickej éry až po anarchistické zážitky z povojnového Nemecka.

 

MINIER, Bernard

Sestry / čítaDušan Kubáň/ 829 min.

francúzske detektívne romány

Martin Servaz, začínajúci kriminalista, sa púšťa do vyšetrovania dvojnásobnej vraždy. V lese našli telá dvoch sestier oblečené do šiat na prvé prijímanie. Scéna ako vystrihnutá z trileru Erika Langa, autora drsných krimi románov. O dvadsaťpäť rokov neskôr otrasie verejnosťou podobný prípad záhadnej vraždy ženy v bielom...

 

WRIGHTOVÁ, Jaime Jo

Kliatba Misty Wayfairovej / číta Beáta Drotárová / 835min.

americkéromány

Thea Reedová vyrastá v sirotinci, no zaprisahá sa, že jedného dňa zistí, čo sa stalo s jej mamou. Pátranie ju na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia už ako dospelú ženu privádza do mestečka Pleasant Valley vo Wisconsine. Dôkazy smerujú do miestnej psychiatrickej liečebne. Thea využije svoje skúsenosti, ktoré získala ako autorka posmrtných fotografií, a pomáha správcovi Simeonovi Coylovi fotografovať pacientov, aby získala prístup do liečebne. Pri tom však odkrýva mnohé tajomstvá. Netušila, že pri hľadaní mamy prebudí legendu o zavraždenej Misty Wayfairovej, ktorá vraj straší v okolí a jej zjavenie je predzvesťou smrti.

 

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1373 B

 

OHLSSONOVÁ, Kristína

Pochované klamstvá / číta Lukáš Šepták/ 825 min.

švédske romány

 Do kancelárie advokáta Martina Bennera sa dobýja zúfalý muž so slovami, že jeho sestra potrebuje pomoc. Háčik je v tom, že je mŕtva.
Skôr než spáchala samovraždu, priznala sa k piatim vraždám. Médiá ju s obľubou nazývali sériovou vrahyňou, vyslúžila si pseudonym Sara Texasová. Brat sa po smrti svojej sestry snaží očistiť jej pamiatku a nájsť jej strateného syna Mia.

 

MORAVČÍK, Leopold

Ženy , ktoré menili svet / číta Jozef Lapšanský/ 695 min.

literatúra faktu

 

OHLSSONOVÁ, Kristína

Klamstvá, ktoré hovoríme / číta Lukáš Šepták/ 727 min.

švédske romány

 Právnika Martina Bennera, ktorý sa o jej prípad zaujímal, vtiahli proti vôli do pátrania po jej zmiznutom štvorročnom synovi Miovi. Kým sa chlapec nenájde, nenechá ho bezohľadná mafiánska organizácia na pokoji. Martin zúfalo sleduje každú jednu stopu, no tých je žalostne málo. Čo sa vlastne stalo v posledný deň v Miovej škôlke?

 

FRANTZ, Laura

Večné puto / číta Beáta Drotárová/ 916 min.

americké romány

Hoci Magnus MacLeish a Lark MacDougallová vyrastali na pozemkoch rovnakého zámku, Magnus je teraz lairdom tohto veľkolepého panstva i celého ostrova Kerrera. Lark je v jeho službách iba včelárkou a tiež tou, ktorá má vytvoriť elixír, čo by pomohol jeho žene počať dediča. Keď však jeho manželka náhle umiera, Magnus a Lark sa ocitnú vo víre obvinení, vyhostia ich z milovaného ostrova a predajú za trest do služby naprieč Atlantik až do Ameriky. Dokážu v novom svete začať úplne od začiatku?

 

CAMBRONOVÁ, Kristy

Motýľ a husle / číta Lucia Hrašková/ 592 min.

americké romány

Obchodníčke s umením Sere Jamesovej sa pred dvomi rokmi pred oltárom zrútil svet. Túžba po rozptýlení v nej nanovo rozdúcha záujem o záhadný portrét, ktorý videla v detstve – obraz mladej huslistky s prenikavo modrými očami.
Počas pátrania po ňom sa spoznáva s Williamom Hanoverom, vnukom bohatého kalifornského magnáta, ktorý môže byť kľúčom k nájdeniu strateného diela. 

 

MAREC, Samo

Futbal: pravdivá história / číta Jozef Lapšanský / 592 min.

Slovenské príbehy

S touto knihou sa zaručene nebudete nudiť. Nájdete tu dvadsaťpäť príbehov, ktoré si užijete dokonca aj vtedy, ak nie ste skalným futbalovým fanúšikom. Každá z piatich hlavných kapitol dotvára atmosféru populárneho mužského športu a oživuje mená, o ktorých počul celý svet.

 

BRYNDZA, Robert

Do posledného dychu / číta Igor Šabek/ 685 min.

anglické romány

Šaty nasiaknuté krvou, viečka násilne zatvorené. Tak vyzerá mŕtve dievča v kontajneri. Detektív séfinšpektor Erika Fosterová je síce na mieste nálezu ako prvá, prípad však nespadá do jej kompetencie. No ani tento fakt ju nedokáže zastaviť.
Erika sa okamžite vrhá do práce a veľmi rýchlo odhaľuje súvislosti s inou, štyri mesiace starou, nevyriešenou vraždou. Obe obete sa našli v rovnakom prostredí a zomreli tým istým spôsobom. Navyše si obe dohovorili schôdzku cez internet...

 

MAWER, Simon

Sklenená izba / číta Dora Kulová/ 840 min.

anglické romány

Bohatý český priemyselník židovského pôvodu Viktor Landauer a jeho manželka Liesel sa počas svadobnej cesty zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú ako projektanta svojho nového domu. Von Abt pre nich vytvorí neprehliadnuteľnú majestátnu vilu s veľkými oknami, unikátnou ónyxovou stenou, bielymi stropmi aj podlahami – dom, v ktorom sa snúbia čisté línie, vzdušnosť, racionalita a harmónia. Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne chvíle aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky, ale iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu.

 

LAGERCRANTZ, David

Dievča, ktoré musí zomrieť / číta Peter Čižnár/ 697 min.

švédske romány

Dievča, ktoré musí zomrieť je veľké finále série Millennium z dielne Lagercrantza, plné politických škandálov, mocenskej hry, skúmania DNA, expedícií do Himalájí a dezinformačných internetových kampaní šíriacich nenávisť, ktorých korene siahajú až do ruskej trolej farmy.

 

BRESTENSKÁ, Kristína

Ochranca / číta Katarína Turčanová/ 930 min.

slovenské romány

Vo voľnom pokračovaní úspešného debutového románu Grófov syn nám talentovaná slovenská autorka Kristína Brestenská ponúka strhujúci ľúbostný príbeh zo stredovekého Anglicka, v ktorom sa na pozadí skutočných historických udalostí zavŕšia osudy Elisabeth a Jamesa.

 

 

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1217C

 

 

COOK, Robin

Hostiteľ/ číta Silvia Donová/ 871 min.

americké romány

Lynn Peirceová, študentka štvrtého ročníka medicíny na Masonovej-Dixonovej univerzite v Južnej Karolíne, sa nádeja, že má celý život pred sebou. Keď sa však jej zdravý priateľ Carl podrobí v nemocnici rutinnej operácii, jej usporiadaný život sa prevráti hore nohami. Carl sa po operácii nepreberie z anestézie a MRI potvrdí mozgovú smrť.

 

FERRANTE, Elena

Geniálna priateľka. Detstvo a dospievanie / číta Jana Dolanská / 758 min.

talianske romány

Geniálna priateľka je portrétom dvoch nezabudnuteľných dievčat, ktorý Elena Ferrante vykresľuje s vášňou a nehou až do dna ich duše. Je to fascinujúci román. Freska z hluku, obrazov a farieb, poodchýlené okno do druhého sveta, do inej doby. Nezabudnuteľný príbeh priateľstva.

 

FERRANTE, Elena

Príbeh nového priezviska / číta Jana Dolanská / 1055 min.

talianske romány

Druhá kniha z Neapolskej ságy začína vo chvíli, keď Elena spolu so svojou „geniálnou priateľkou“ Lilou nechávajú za sebou svoje klaustrofobické dievčenstvo a vstupujú do sveta búrlivej mladej dospelosti, ktorú sprevádza láska, strata a zmätok. Na pozadí Neapola 60. a 70. rokov sa predtým nerozlučné priateľky vyberajú každá svojou cestou. Lila sa ako šestnásťročná vydala za bohatého Stefana Carraciho len, aby v svadobný večer zistila, že ju zradil, a tak ich manželstvo pochoval. Elena si naopak vybrala školu, netradičnejší spôsob, ako sa oslobodiť od dusivého života štvrti.

 

MOYESOVÁ, Jojo

Posledný list od milenca / číta Beáta Drotárová / 922 min.

anglické ľúbostné romány

Novinárka Ellie hľadá v novinovom archíve zaujímavý príbeh, no ani celkom neverí, že by skutočne mohla nájsť niečo zaujímavé. Nájde však list z roku 1960, ktorý napísal neznámy muž a žiada v ňom svoju partnerku, aby opustila manžela. Ellie ten ľúbostný príbeh z minulosti fascinuje. Napriek tomu, alebo možno práve preto, lebo sama má pomer so ženatým mužom.

HLAVATÁ, Dana

Stôl pre štyroch. Päť životných príbehov podľa skutočnosti / číta Dušan Kubaň / 404 min.

slovenské príbehy

Nečakané a nepochopiteľné príbehy v rodine, medzi milencami, v partnerských a priateľských vzťahoch. Plné emócií, vášne, ale aj hnevu a skratového jednania. V piatich príbehoch sa dostanú na pretras nevyriešené krivdy z minulosti, krivé obvinenia, ale aj pokorné vyjadrenia tých, ktorých správanie kedysi spôsobilo rozvrat a ublížilo tým najbližším.

 

HYKISCH, Anton

Verte cisárovi / číta Peter Pilz / 1020 min.

slovenské historické romány

Roky čakal cisár Jozef II. na smrť svojej matky Márie Terézie. Hneď po jej skone začal netrpezlivo uskutočňovať svoj sen o spravodlivej vláde. 

 

Každý má šancu / číta Martin Juríček / 466 min.

populárno- náučné publikácie

Séria krátkych príbehov zo života hovorí o tom, že nie je dôležité, čo s nami život urobí, ale čo my urobíme so životom

 

MANKELL, Henning

O krok vpredu / číta Dušan Kubaň / 1200 min.

švédske detektívne romány

Traja mladíci usporiadajú oslavu na čistinke v prírodnej rezervácii v Hagestade. Prezlečú sa do kostýmov, venujú sa tajným hrám, no za stromom na nich striehne neznáma osoba a večierok sa skončí katastrofou. Na policajnej stanici v Ystade vládne uhorková sezóna. Kurt Wallander chce prejsť na zdravší životný štýl, no jedného dňa nájdu zavraždeného policajta a jedinou stopou je fotografia mladých ľudí v dobovom oblečení a snímka neznámej ženy.

 

SLOBODNÍK, Martin

Labrang. Svet tibetského kláštora / číta Gabriel Lukáč / 490 min.

slovenské cestopisné romány

Autor Martin Slobodník a fotograf Pavol Breier predstavujú unikátny svet tibetskej kultúry na príklade histórie i súčasnosti kláštora Labrang v severovýchodnom Tibete. Ponúkajú svedectvo o vyše tristoročnej histórii Labrangu, jedného zo šiestich najvýznamnejších kláštorov tibetského buddhizmu, aj o jeho premenách za posledných dvadsať rokov. Výsledkom pozorovaní a rozhovorov s miestnymi Tibeťanmi, ale aj Číňanmi a čínskymi moslimami, Chuejmi, sú kapitoly o rôznorodých aspektoch tibetského náboženstva, kultúry.

 

VALO, Peter

Čierny humor v bielom plášti / číta Michal Novák / 429 min.

slovenské príbehy

Kniha päťdesiatych kurióznych príhod z lekárskej praxe zo všetkých kútov Slovenska prináša množstvo humorných situácií, o ktoré nie je núdza ani v takých nadmieru vážnych zariadeniach ako sú ambulancie a nemocnice.

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1253 A

 

 

Arlidge, M. J.

Jeden musí z kola von / načítal Igor Šabek. - 660 min.

anglické detektívne romány

Vyšetrovateľka Helen Graceová sa vrhne do vyšetrovania prípadu sériového vraha, ktorý im zanecháva bizarné navštívenky: obete, ktoré zmenil na vrahov. Kolegovia z práce, matka s dcérou, tanečníčky – nesúrodú vzorku predsa musí čosi spájať. Kým Helen neodhalí vzťah medzi obeťami, vraha nedostane. Každý krok vedľa však prináša ďalšie obete.

 

Dvořáková, Daniela

Rytier a jeho kráľ. Stibor zo Stiboríc a Žigmund Luxemburský / načítal Igor Šabek. - 1490 min.

slovenské historické romány

Rytier a jeho kráľ je jedinečná, v slovenskej historiografii prvá kniha, ktorá rozpráva o šľachte v stredoveku, o jej bojoch, hrdinstvách i zradách, o hradoch a o živote, ktorý sa nich odohrával – a to všetko na podklade pôvodného archívneho, doteraz zväčša neznámeho materiálu. Je to rozprávanie o legendami opradenom rytierovi, ktorý sa cez Beckov a svojho šaša dostal aj do historického vedomia Slovákov, žiaľ v neuveriteľne skreslenej podobe.

 

Hannah, Kristin

Slávik. V láske zistíme kým sme chceli byť, vo vojne, kým naozaj sme / načítala Katarína Turčanová. - 1182 min

americké vojnové romány

Francúzsko 1939. Dve odvážne sestry z mestečka Carriveau stoja zoči-voči zdrvujúcej skutočnosti – krajinu zaplavili nemecké tanky a oblohu zatemnili bombardéry, ktoré ju nemilosrdne pustošia. Viannin manžel narukuje do armády a v ich dome sa usadí nemecký kapitán. Osamelá mladá žena stojí pred ťaživými rozhodnutiami, od ktorých závisí život jej blízkych. Jej sestra Isabelle je mladá rebelka, ktorá rieši svoju bolesť zo straty lásky a bezpečia po svojom.

 

Hughesová, Kathryn

Tajomstvo / načítala Jana Dolanská. - 587 min

anglické romány

Mary ukrýva tajomstvo. Pred štyridsiatimi rokmi urobila rozhodnutie, ktoré navždy zmení nielen jej život, ale aj život niekoho, kto je blízky jej srdcu. Beth hľadá odpovede. Nikdy nepoznala pravdu o svojich koreňoch, ak sa k nej však dopátra, môže tým zachrániť svoje choré dieťa, ktoré zúfalo potrebuje pomoc. Keď medzi maminými vecami objaví vyblednutý novinový výstrižok, uvedomí si, že kľuč k synovej budúcnosti leží kdesi v jej minulosti.

 

Jarkovská, Erika

Posledný potomok / načítal Dušan Kubaň. - 540 min.

slovenské historické romány

Univerzitný profesor Thomas Hardy sa práve rozišiel s manželkou a dospievajúcim synom, navyše mu nedávno umrela matka, s ktorou mal silné citové puto. Právnik mu v pozostalosti odovzdá jej denník. Minulosť matky Thomasa šokuje. Najmä však to, čo mu po celý život bolo odopierané spoznať: kto bol jeho otcom. Ako sa vysporiada s matkiným tajomstvom, ako nové skutočnosti ovplyvnia jeho kariérou poznačený život? Kto bol muž, ktorý ho splodil a čím v roku 1911 spôsobil senzáciu v celej Kalifornii? 

 

Kepler, Lars

Lovec králikov / načítal Dušan Kubaň. - 1165 min.

švédske detektívne romány

Komisár Joona Linna si vo väzení odpykáva trest za svojvoľný postup pri riešení predošlého prípadu. Jeho kolegyňa Saga Bauerová spolupracuje na vyšetrovaní vraždy švédskeho ministra zahraničia, ktorá sa udiala v Štokholme za mimoriadne kompromitujúcich okolností. Najväčším problémom polície však nie je iba hroziaci škandál, ale zistenie, že kriminalisti majú do činenia so zvláštnym typom sériového vraha. Saga Bauerová je presvedčená, že pri pátraní po ňom sa nezaobídu bez Linnových skúseností.

 

Kristof, Agota

Veľký zošit. Dôkaz. Tretie klamstvo / načítal Michal Novák. - 883 min.

francúzske romány

Kto čo hovorí a čo je len napísané? Čo je skutočnosť a čo je lož? Existujú dvojičky, alebo len jedno dieťa? Kým Veľký zošit prekvapí svojím strohým no pôsobivým jazykom, Dôkaz spochybní to, čo sa udialo v prvej časti a čitateľ stratí akékoľvek oporné body a po prečítaní Veľkého klamstva sa všetko zjaví z celkom inej perspektívy.

 

Rozenbergová, Vanda

Muž z jamy a deti z lásky / načítal Pavol Pivko. - 518 min.

slovenské romány

Má za sebou prvých dvadsaťpäť rokov života a chcel by zabezpečiť rodinu bez matky, ustrážiť sestru, vychovať brata a postarať sa aj o toho, kto žije v jame. Veľkolepý príbeh z Usranca, ktorý odkrýva táto útla knižka, je vyrozprávaný z troch perspektív. Hlavný, štvrťstoročný hrdina netrpí prebytkami radosti a nevyjednáva s realitou – najradšej by ju totiž celú zlikvidoval. Nevyjednáva ani so sestrou, ktorá možno bude filozofkou, ani so starou mamou, ktorú nemôže ani cítiť. Jeho potreba vydezinfikovať starý priestor a dať životu moderný a čistý vzhľad sa zmení v jedinú noc.

 

Szpilman, Władyslaw

Pianista. Varšavské spomienky 1939-1945 / načítal Lukáš Šepták - 422 min

poľské vojnové romány

Spomienky mladého poľského hudobníka opisujú vojnové roky v okupovanej Varšave, od septembra 1939 až do konca vojny. Prišiel počas nich nielen o prácu, ale aj o celú rodinu a rodné mesto, ktoré nacisti zrovnali so zemou. Autor v knihe presvedčivo líči „relatívne normálne“ prvé mesiace vojny, narastajúci teror, hlad a strach. 

 

Tartt, Donna

Stehlík / načítal Igor Šabek. - 2302 min

americké romány

Theo Decker má trinásť rokov, milujúcu matku a otca, ktorý ho zanedbáva. Priam zázračne prežije nehodu, ktorá ho pripraví o všetko, čo dovtedy poznal a ľúbil, a v New Yorku zostane sám. Našťastie sa ho ujme bohatá rodina a zdá sa, že chlapec napokon dospeje na muža. Theo však trpí. Chýba mu jeho minulosť a len ťažko nadväzuje nové vzťahy.

 

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1341 B

 

 

APFEL, Viliam

Za oponou času/ číta Petr Lejko / 330 min.

biografické romány

Najnovšia kniha známeho slovenského spisovateľa literatúry faktu prináša dvadsať príbehov o ženách z našej histórie, ktoré sú zahalené tajomstvom. Autor poodkrýva oponu času a poodhaľuje nám strhujúce osudy výnimočných žien.

 

HAJKO, Jozef

Odsúdení na dohodu. Spoločné tisícročie Slovákov a Maďarov/ číta Igor Šabek / 1465 min.

populárno- náučné publikácie

Pohľad do „duše" príslušníkov týchto národov dopĺňa o postrehy získané z beletrie. Odkrýva príčiny vzájomného nepochopenia, dotýka sa období, ktoré boli pre jednu aj druhú stranu priaznivé i bolestivé. Prichádza k záveru, že osudy Slovákov a Maďarov sú stále späté, hoci už takmer sto rokov žijú v rozdielnych štátoch. Naznačuje riešenia kadiaľ sa uberať, aby sa národy vyhli vzájomným konfrontáciám a napredovali v úspešnom samostatnom vývoji.

 

HOMOLOVÁ- TÓTHOVÁ, Veronika

Mama milovala Gabčíka/ číta Igor Šabek / 975 min.

biografické romány

Príbeh Jozefa Gabčíka, Anny Malinovej a jej dcéry Alenky (1939) sa týka nás všetkých. Aj vďaka ich odhodlaniu a odvahe sa mohlo po druhej svetovej vojne Československo obnoviť v pôvodných hraniciach. O Jozefovi Gabčíkovi sa píše aj v učebniciach pre špeciálne jednotky. O Anne Malinovej nie. A pritom bola pre Gabčíka pred atentátom na Heydricha, ale aj po ňom, veľmi dôležitá. Neprávom sa na ňu zabudlo, lebo sa nezachoval výsluchový protokol z gestapa.

 

KALINITHI, Paul

Môj posledný výdych/ číta Michal Novák / 450 min.

americké romány

V tejto úžasnej knihe čitateľ sleduje Kalanithiho premenu z naivného študenta medicíny posadnutého otázkou, čo dáva krehkému ľudskému životu zmysel, na neurochirurga, ktorý sa zameriava na mozog, najkritickejšie miesto ľudskej identity, a napokon na pacienta a čerstvého otca, ktorý čelí svojej vlastnej smrteľnosti.
Čo je v živote naozaj dôležité, keď čelíte smrti? Čo by ste robili, ak pred vami nebola žiadna budúcnosť? Aké je to vychovávať dieťa – živiť nový život, keď jeden starý sa práve končí? Toto sú len niektoré otázky, ktoré si Kalanithi kladie v tejto jedinečnej a silnej knihe.

 

PRONSKÁ, Jana

Jorga/ číta Beáta Drotárová / 500 min.

slovenské romány

Jana Pronská nám vo svojom najnovšom románe ponúka dlho očakávané pokračovanie bestselleru Kliatba, ktorý nedávno vyšiel v 3. vydaní. Dajte sa uniesť autorkinou fantáziou a ponorte sa do strhujúceho príbehu, v ktorom sa zavŕši osud ochrankyne Jorgy.
 

REICHS, Kathy

Pavúčie kosti/ číta Katarína Turčanová/ 780 min.

americké detektívne romány

Johna Loweryho vyhlásili za mŕtveho v roku 1968. Podľa záznamov zahynul pri páde helikoptéry vo Vietname a jeho telo pochovali v Severnej Karolíne. O štyridsať rokov neskôr zavolajú Tempe Brennanovú k mŕtvole muža zabaleného v igelitovej fólii, ktorú vytiahli z rybníka na juhu Québecu. Krátko nato obeť identifikujú ako Johna Loweryho.
Ako mohol jeden človek umrieť dvakrát?

 

RIVERSOVÁ, Francine

Dielo majstra/ číta Lucia Hrašková/ 914 min.

americké romány

Úchvatný román - Dielo majstra, je o hľadaní, starých jazvách, o láske aj odpúšťaní. Obľúbená autorka Francine Riversová v ňom ponúka súčasný príbeh zasadený do prostredia Kalifornie...

 

WENZLOVÁ- ŠVÁBEKOVÁ, Zdenka

Navždy prekliata/ číta Lucia Hrašková / 535 min.

slovenské romány

V živote hlavnej postavy Lindy akoby zomrela duša a zhasli slová nádeje. Svojou spoveďou vás prevedie traumou dieťaťa rozvedených rodičov, ktorí ju neustále odkladali ako nechcenú batožinu, raz tu a raz tam. Ukáže vám svoju cestu ženy hľadajúcej lásku a opíše skutočné peklo emócií, ktoré by nechcela zažiť žiadna matka.

 

ČERVENÁK, Juraj

Bohatier. Kniha štvrtá. Biela veža/ číta Igor Šabek / 725 min.

slovenské historické romány

Ktorá dobyvačná horda sa skôr zmocní pokladov Kaukazu, odľahlých chazarských miest pri Azovskom mori a najmä pohraničnej pevnosti zvanej Sarkel – Biela veža? Aký osud postretne Iľju Muromca a ostatných členov bohatierskej družiny, rozvrátenej temnými čarami démonického Koščeja?

 

 

PUTOVNÝ SÚBOR 1349 B

 

 

ŠULAJOVÁ, Zuzana

Tajomstvá jedného domu/ číta Katarína Turčanová / 1 320 min.

slovenské detektívne romány

Ženu, ktorú by najradšej videlo mŕtvu azda až priveľa ľudí, zavraždia. Je páchateľom jej ponižovaný partner alebo bývalý manžel, ktorého dohnala ku korupcii? Synovia, ktorí si jej smrťou finančne prilepšia? Niektorý zo susedov, čo dlhé roky museli znášať jej arogantné správanie? Alebo nebodaj niekto celkom iný?

 

BAĆIČ ALIMPIČ, Jelena

Kolotoč/ číta Lucia Hrašková / 908 min.

srbské romány

Autorka opisuje intímnu spoveď baleríny krehkého tela a obrovského ducha, ktorý zanechal stopu na všetkých veľkých baletných scénach. Je to príbeh o malých - veľkých ľuďoch, ľuďoch žijúcich na salaši, o umelcoch, básnikoch a ich múzach, o mestečkách, ránach, ktoré voňajú dulou, o nezabudnuteľných ruských zimách...

 

ALEXANDEROVÁ, Tamera

Príbehy z Belmontu 2. Výnimočná krása/ číta Beáta Drotárová/ 1 375 min.

americké romány

 Eleanor Braddocková bez peňazí a so snahou postarať sa o svojho chorého otca prichádza Eleanor do panského sídla Belmont, kde žije jej teta, Adelicia Acklenová, najbohatšia – a asi aj najnáročnejšia – žena v Amerike. Adelicia trvá na tom, že svojej neteri nájde manžela, ale jednoduchý prejav láskavosti privedie Eleanor na úplne inú cestu – rozhodne sa postaviť domov pre ženy v núdzi a pre ich deti, ktoré prišli o svojich otcov v občianskej vojne.

 

BORUŠOVIČOVÁ, Eva

Do plaviek /číta Kristína Prekopová / 644 min.

slovenské romány

Prečo do plaviek? Pretože táto kniha je plná textov, ktoré mnohé veci odhaľujú a ponúkajú návod, ako preplávať životom, láskou, manželstvom, rodičovstvom, každodennými radosťami aj stratami. Popri hravých textoch sa občas čitatelia v príbehoch dostanú aj do vážnejších vôd politiky, verejného života a morálnych volieb, medzi hrdinov aj zbabelcov. No sú to texty, kde aj do tých najsmutnejších a najtemnejších hĺbok prenikne lúč hrejivého a láskavého slova. A dávajú odvahu. Texty vychádzali v denníkoch, týždenníkoch a mesačníkoch a ľudia sa na dni, keď ich mohli čítať, tešili. Teraz sa s nimi, zoskupenými v jednej knižke, môžu tešiť každý deň. Tak do plaviek! Do plaviek nie je treba schudnúť, opáliť sa, ani inak zdokonaliť. Do plaviek sa treba obliecť.

 

BRYNDZA, Robert

Temné hlbiny/ číta Igor Šabek / 728 min.

anglické detektívne romány

Keď dostane detektív šéfinšpektor Erika Fosterová tip, že by kľúčový dôkaz vo veľkom drogovom prípade mohol byť ukrytý v zatopenom lome na okraji Londýna, nariadi jeho prehľadanie. Z hlbín však jej kolegovia vyzdvihnú nielen dôkazy k tomuto prípadu, ale aj kostru malého dieťaťa.

 

GAVENDA, Marián

Retro- vízie. Komentáre zrejúce v čase / číta Jozef Lapšanský / 508 min.

kresťanská filozofia

Retro-vízie tvoria komentáre, odzrkadľujúce niekdajšie aktuálne dianie, šíriace sa postoje a ich interpretácie v médiách. V rozpätí rokov 2006 až 2017 boli odvysielané na vlnách Vatikánskeho rozhlasu a primárne určené praktizujúcim veriacim. Odzneli v éteri a v ňom sa aj rozplynuli. Po zotretí nánosu času sa ukázalo, že myšlienky medzitým zreli. Vývoj potvrdil, že obsahujú čoraz naliehavejšie vízie budúcnosti, vyjadrené v nedávnej minulosti. Ich cieľom nie je analýza z ekonomického, politického či sociologického aspektu. Na veci sa pozerajú z perspektívy viery a ukazujú, aké riešenie ponúka duchovný prístup k životu. 

 

HAJDUKOVÁ, Michaela Ella

ZlatovláSSka /číta Dora Kulová / 863 min.

slovenské romány

Život Sanny Schlosserovej je utrpením. Pripadá jej ako pomalá cesta do pekla, lemovaná cintorínom. Nebyť však podivnej udalosti, ktorá sa stala na úsvite jedného augustového dňa, vyvíjal by sa celkom inak. Keby nie jej náhlej výnimočnosti, nikdy by nevidela sterilizovanie žien a dievčat v Osvienčime, nepodstúpila ponižujúce deflorovanie v lebensbornskom dome, neokúsila bolesť na vyšetrovacích stoloch Clauberga, Schultza a Schumanna, nespoznala desivý úsmev doktora Mengeleho, nestratila najlepšiu priateľku Rivku....ale ani by nestretla Gabriela. Gabriela, ktorý by šiel po ňu aj do pekla. A možno tam napokon aj šiel.

 

HOFRICHTER, Robert – JANOVIČEK, Peter

Z Prešporku do Soľnohradu. Strednou Európu proti prúdu času /číta Igor Šabek/ 699 min.

populárno- náučné publikácie

 Kniha približuje čitateľsky príťažlivou formou dejiny Bratislavy a oblasti bývalého Rakúsko-Uhorska na území medzi Bratislavou a Salzburgom. Autori chcú prispieť k lepšiemu spoznaniu nášho západného suseda a zároveň zdôrazňujú nezmyselnosť nacionalizmu ako prekonanej ideológie, ktorá v minulosti strednej Európe nepriniesla nič dobré.

 

JESENSKÝ, Miloš

Najväčšie záhady a mystériá Slovenska /číta Peter Lejko/ 810 min.

populárno- náučné publikácie

Neobjasnené záhady rôzneho druhu neobišli ani našu krajinu. Na území Slovenska sa našlo množstvo tajomných nálezov, staré kroniky vydávajú svedectvá o zjaveniach, nevysvetliteľných javoch a tajuplných postavách našej histórie. Koľko pravdy je na legendách, ktorými sú opradené viaceré lokality na Slovensku?

 

VAŽANOVÁ, Michaela

Sprisahanie v Prešporku /číta Ľudmila Swanová/ 926 min.

slovenské ľúbostné romány

Dej knihy sa odohráva v prvej polovici 18. storočia na sklonku vlády cisára Karola VI. Na osobný príkaz grófa Pálffyho prichádza do Prešporka poručík Félix Šarkan. Zaľúbi sa do krásnej grófky Elenky, ale ich láske neprajú mocenské intrigy jej strýka grófa Balassu. Ten sa rozhodne vymaniť Uhorsko spod vlády Habsburgovcov a zabrániť tomu, aby sa po smrti cisára stala uhorskou kráľovnou jeho dcéra Mária Terézia.